metro.cz

Archeologové našli v Modřanech tisíce let staré nádoby i kosti

  16:14
Areál bývalého bývalého cukrovaru v Modřanech ukrýval stovky sídlištních jam z mladší doby bronzové. V nich teď archeologové našli keramické předměty i kosti.

Další 1 fotografie v galerii
Sídlištní jáma z mladší doby bronzové v areálu bývalého cukrovaru v Modřanech. | foto: ČTK

„Prostor dnešního výzkumu je pravděpodobně poslední souvislá plocha nezničená předchozími lidskými aktivitami, která reprezentuje pravěké osídlení Modřan,“ sdělil Pavel Kacl, vedoucí výzkumu z obecně prospěšné společnosti Archeo Pro. Výzkum stále ještě pokračuje.

Archeologové prozkoumávají území při ulici K Vystrkovu. Výzkum odhalil pozůstatky zahloubených zásobních jam pro uskladnění úrody, pecí i nadzemních staveb z 13. až 11. století před naším letopočtem.

„Zahloubené objekty se po svém zániku zaplnily zeminou, ale také sídlištním odpadem, který je dnes zdrojem informací pro poznání života našich pravěkých předků,“ uvedl Kacl.

Mezi nálezy jsou především zlomky keramických nádob, zvířecích kostí, hliněných částí stěn domů nebo opracovaných kamenů, zejména drtidel na obilí. Odborníci pak nalezli i několik kompletních keramických nádob.

Výzkum rovněž podle Kacla prokázal, že místo bylo kdysi obydlené a bylo příjemným prostorem pro život. „Vltavský břeh byl písčitý a nebyl ještě zanesen humózními splachy, které dnes podél řek vytvářejí nivy zarostlé bujnou a neprostupnou vegetací. Naopak byl porostlý prosvětleným smíšeným lesem, na jehož četných mýtinách byly osady s drobnými políčky,“ uvedl. Vltava navíc umožňovala rybolov a zásobovala lidi vodou.

Terénní výzkum společnosti Archeo Pro trvala dva měsíce a skončí po polovině června. Za tuto dobu archeologové prozkoumali více jak 500 pravěkých objektů. Početné nálezy budou po laboratorním ošetření a vyhodnocení do nálezové zprávy předány do sbírek Muzea hlavního města Prahy, kde si je bude moci prohlédnout i veřejnost. Na místě výzkumu mají v budoucnu vyrůst domy.

Autor: ČTK
zpět na článek