metro.cz

Labuť, srnka a poštolka. To jsou nejčastější pacienti zvířecí záchranky

  8:57
Pražská záchranná stanice pro zvířata v nouzi od začátku roku ošetřila tisícovku zvířat, nejvíc v květnu. Záchranáři pomáhají především zraněným mláďatům. Časté jsou noční výjezdy ke zvířecím pacientům, řekla Petra Fišerová, mluvčí pražských lesů, které stanici provozují. Záchranné centrum v Jinonicích ročně přijme přes 2500 živočichů. Je tak nejvytíženější záchrannou stanicí v zemi.
Členové Pražské zvířecí záchranky se chystají vypustit srnce do volné přírody. | foto: ČSOPMetro.cz

„S jarním nástupem období mláďat se zvýšil počet zásahů týdně až na 130, výjimkou není ani 20 výjezdů během jednoho dne,“ uvedla mluvčí. Odborníci nejčastěji ošetřují malé zajíčky, sýkorky, kavky, kachňata a labutě. V noci pak vyjíždějí k nehodám, při nichž auta srazí srnu nebo divoké prase. „Tyto zásahy jsou vysoce náročné jak na odbornou způsobilost pracovníků záchranné stanice, tak na speciální vybavení,“ doplnila. Od dubna mají v péči také sirotky liščích paterčat, kterou zachránili ze zničené nory uprostřed stavby v pražské Tróji.

Záchranná stanice hlavního města Prahy začala přijímat zraněné nebo jinak postižené živočichy v březnu roku 2012. Nejčastějšími pacienty v Praze bývají poštolky, rorýsi, holubi, ježci, netopýři a zajíci. Ošetřovatelé mohou přijmout všechna volně žijící zvířata kromě rysa, medvěda a vlka. Na telefonním čísle 773 772 771 lze nahlásit nález zraněného živočicha. Lidé by ale vždy měli dobře zvážit, zda zvíře jejich pomoc potřebuje. Kontakt zároveň funguje i jako infolinka pro veřejnost. Vedení Prahy chce v následujících čtyřech letech v Jinonicích postavit novou záchrannou stanici. Náklady budou v desítkách milionů.

Autor: ČTK
zpět na článek