metro.cz

Před kostelem se vzpomínalo na hrdinství parašutistů, kteří provedli atentát na Heydricha

  13:26
Desítky lidí dnes přihlížely pietnímu aktu před pravoslavným chrámem svatého Cyrila a Metoděje. Připomněl 73. výročí boje parašutistů po atentátu na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha.
Pietního aktu před pravoslavným chrámem svatého Cyrila a Metoděje se zúčastnil...

Pietního aktu před pravoslavným chrámem svatého Cyrila a Metoděje se zúčastnil i Jaroslav Klemeš, poslední žijící parašutista z těch, kteří byli vysazeni nad územím protektorátu. | foto: David SedleckýMetro.cz

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek uvedl, že by si Češi měli uvědomit, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí. „Je potřeba za ně bojovat a často i položit život. Schopnost oběti pro druhé, ať už je to schopnost obětovat se v rámci rodiny nebo pro vlast, tak to je hodnota, která musí být neustále připomínána,“ řekl Bělobrádek.

Zdůraznil také význam památníku, který v Resslově ulici funguje již 20 let. Ročně ho navštěvují desetitisíce lidí, zejména mladých. Ti jsou podle něj příslibem, že se památka na hrdinství udrží i nadále.

Památce parašutistů se přišel poklonit i brigádní generál, veterán Jaroslav Klemeš, poslední žijící československý parašutista z těch, kteří seskočili na území protektorátu a prošli britským výcvikem. Většina zúčastněných vojáků měla červené barety, znamená to, že patřili k výsadkovým jednotkám, aktu se účastnili také průzkumníci, výsadkoví veteráni i příslušníci čestné stráže Armády ČR ve slavnostních uniformách.

Sedmička parašutistů vdorovala stovkám vojáků

Mezi pamětníky byli příbuzní a potomci vlastenců zatčených za heydrichiády, takzvané svatobořické děti. Všichni položili před chrám květiny a věnce. Poté se uvnitř konala mše.

Sedm parašutistů se zde v Ressslově ulici 18. června 1942 bránilo proti osmi stovkám nacistických vojáků. Stateční výsadkáři v čele s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem provedli 27. května 1942 úspěšný atentát na Heydricha. Čin přesahuje podle ředitele odboru pro válečné veterány na ministerstvu obrany Eduarda Stehlíka české dějiny a patří k největším odbojovým činům všech odbojových hnutí v nacisty okupované Evropě.

Zastupující říšský protektor chtěl potlačit český odboj a byl také hlavním autorem takzvaného konečného řešení židovské otázky. Po zranění dne 4. června 1942 zemřel. Parašutisty později zradil jejich kolega.

„Je to ukázka obrovského hrdinství vojáků, kteří vzdorovali sedm hodin stonásobné přesile, kteří se nevzdali a poslední kulku si nechali pro sebe. Troufám si říct, že přestože 18. června byli poraženi a padli, tak z toho boje vycházejí v historickém měřítku jako vítězové,“ uvedl Stehlík.

Autor: ČTK
zpět na článek