metro.cz

Městská džungle se může změnit v parky. Bude to levnější než vytvářet nové

  9:29
Parků není nikdy dost. Město proto hledá místa, kde by další rekreační a odpočinkové plochy mohly další vzniknout. Nabízejí se tak zapomenutá místa, která dříve k odpočinku a zábavě sloužila.

Další 1 fotografie v galerii
Řeka Rokytka v oblasti Dolní Měcholupy | foto: Profimedia.cz

Nově navrhované parky

Kde by bylo podle Institutu plánování a rozvoje možné zřídit nové parky.

  • Zpřístupněním a kultivací břehů a údolí potoků Botiče a Rokytky.
  • Úpravou městské džungle na Bohdalci a Tyršově vrchu.
  • Další by mohl vzniknout v diskutovaném Trojmezí.
  • Vhodná je i rekreační oblast podél řeky od Štvanice až k Císařskému ostrovu.

Praha sice má zelených ploch v porovnání s jinými metropolemi dost, ale přesto se plánují nové. Zejména ve čtvrtích, kde vhodné rekreační plochy chybí. Do hledáčku urbanistů se dostala místa podél Vltavy a jejích přítoků, ale i zapomenuté kouty, jako je Trojmezí, Tyršův vrch nebo Bohdalec.

Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR) vypracoval v rámci přípravy nového územního plánu analýzu krajinných a parkových ploch. „Z ní vyplývá, že zelené plochy jsou často zanedbané a obyvatele nelákají k návštěvě. Naopak kvalitních a udržovaných parků máme nedostatek,“ popisuje mluvčí orhanizace Adam Švejda.

Parky by měly nahradit hlavně plochy někdy označované jako městská džungle – zelená, ale zároveň zanedbaná a neprostupná místa. „Pokud by se některé z těchto ploch proměnily, pomůže to snížit deficit parků v dotčených lokalitách,“ tvrdí Švejda.

Například pro Prahu 7 je jedním ze stěžejních bodů zpřístupnění nábřeží od Štvanice až k Císařskému ostrovu. „Musíme umožnit prostupnost oblasti pro pěší, ale i pro cyklisty,“ uvedl její starosta Jan Čižinský.

Výhodou také je, že pro město je levnější přeměnit taková místa na parky než budovat parky z ničeho.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek