metro.cz

V létě parazité v našem těle nepřibývají, pokud jsme si je nepřivezli z dovolené

  5:43
Profesor Julius Lukeš je světově uznávaný parazitolog. U nás proslul především svým osobním experimentem, kdy vyzkoušel účinky střevních parazitů sám na sobě.

Další 1 fotografie v galerii
Profesor Julius Lukeš je světově uznávaný parazitolog. | foto: Archiv JLMetro.cz

Ohrožují nás v letních měsících paraziti?

Naprosté většiny parazitů jsme se v Česku zbavili a lidé, co tvrdí, že je se svými přístroji pravidelně diagnostikují, jsou šarlatáni. Samozřejmě že je nutné být stále ve střehu, ale naštěstí máme výborné doktory a odborníky. V letním období parazité nijak v našem těle nepřibývají, tedy pokud jste si je nepřivezli s sebou z dovolené v tropických zemích. Důležité je mít se na pozoru především před klíšťaty.

Mohou nám být parazité v některých případech prospěšní?

Stále platí, že především škodí. Berou si z těla hostitele živiny a energii a nic mu za to nevrací. S několika kolegy se domníváme, že některé organismy v našem střevě, které jsme dosud považovali za parazity, jsou spíše komenzálové, tedy něco jako naši spolustolovníci. To znamená, že v nás pobývají a neškodí nám, možná nám i skrytě pomáhají tím, že snižují riziko různých střevních zánětů a podobných onemocnění.

Profesor Julius Lukeš je světově uznávaný parazitolog.

Chystáte se do budoucna provádět pokusy také na někom jiném než sám na sobě?

Naprostá většina mé práce nijak nesouvisí s pokusy na sobě či ostatních. Tedy zatím. Ale nějaké zajímavé nápady do budoucna v tomto směru máme.

Jak je váš obor člověku prospěšný?

Parazitologie zachránila miliony, snad i miliardy životů. Stále ještě umírá ročně přes půl milionu lidí ve světě jen na malárii. U nás máme to štěstí, že životu nebezpeční parazité se tady prakticky nevyskytují. Hlavně ať čtenáři nevěří pomatencům, kteří tvrdí opak.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek