metro.cz

Jana Husa připomene i videomapping na kapli

  7:58
Na mistra Jana Husa se bude vzpomínat po celé zemi. Hlavní oslavy, jež mají připomenout 600. výročí upálení českého reformátora, ale proběhnou v Praze.

Další 3 fotografie v galerii
Pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. | foto: GHMP

Akce v Praze

Husovské slavnosti 2015 se budou konat 5. a 6. července v centru Prahy.

  • Na hlavních pódiích na Staroměstském náměstí zahrají například Hradišťan, Spirituál kvintet, Domažlická dudácká muzika, Smetanovi filharmonici Praha a další.
  • Nebude chybět divadelní představení o Janu Husovi Miloše Orsona Štědroně ani divadelní průvod.
  • Po ekumenické bohoslužbě zahrají Tata Bojs a další kapely. Zazní i oratorium Mistr Jan Hus od Richarda Pachmana.
  • V každou celou hodinu uslyší návštěvníci Husův text.
  • Rodiny se mohou vydat na poutnický program V kole po kostelech s mistrem Janem Husem.
  • Přednášky renomovaných historiků se konají v kostelech sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, sv. Martina ve zdi a U Salvátora.
  • V Divadle Kalich zhlédnou návštěvníci představení Divadla Járy Cimrmana České nebe.
  • Celý program naleznete na www.hus-fest.eu

Hlavní město si připomene mučednickou smrt mistra Jana Husa dvoudenními slavnostmi, které se uskuteční 5. a 6. července v centru města.

O den dřív, tedy již v sobotu, je připraven slavnostní videomapping nazvaný Betlémská odysea. Projekce se odehraje na budově Betlémské kaple, začátek je naplánován na půl jedenáctou večer.

„Na projektu jsem spolupracovala se studenty ČVUT, a to již od roku 2011, o dva roky později proběhla generálka a minulý rok premiéra,“ říká autorka jednoho z nejdelších videomappingů u nás, ale i ve světě, prezidentka Unie českých počítačových a multimediálních umělců Zdeňka Čechová.

Ta je i například režisérkou a choreografkou Křižíkovy fontány v Praze. Běžný videomapping trvá tři až čtyři minuty, Betlémská odysea má ale patnáct minut.

Hlavní dění na Staroměstském náměstí

Audiovizuální projekce na budovu Betlémské kaple nebude diváky „šokovat“ obvyklými hromy, blesky, ale má za cíl zmapovat jednotlivé etapy Husova života.

„A to od roku 1400, kdy byl Hus vysvěcen na kněze, přes jeho proslov k Pražanům, kritiku odpustků, jeho upálení, Žižku, ale i památníky, které jsou po celém světě – třeba Národní katedrála ve Washingtonu,“ dodává Čechová.

V neděli pak odstartují Husovské slavnosti 2015, které nabídnou nejen Pražanům, ale i zahraničním turistům škálu akcí od od bohoslužeb, přes koncerty, divadelní vystoupení, až po přednášky nebo diskuse.

Hlavní pódia se budou nalézat na Staroměstském náměstí vedle památníku mistra Jana Husa, který zde byl odhalen přesně před sto lety.

Středověké tržiště s programem pro děti vyroste v prostorách Karolina v blízkosti Ovocného trhu, chybět nebudou šermířská vystoupení nebo ukázky dobových řemesel.

zpět na článek