metro.cz

Větší foto
Sylvie s Kristýnkou ušetří. | foto: Pavel Urban, Metro.cz

Dítě místo jízdenky. Speciální kartička není potřeba

  13:13
Už dva týdny si mohou Pražané s kartou Opencard koupit zlevněný roční kupon za 3650 korun. Od včerejška využívají stovky lidí také možnosti pořídit si papírovou formu. „Za ty dva týdny evidujeme 17 tisíc prodaných ročních kuponů, což je dobré číslo, a věříme, že tento trend bude pokračovat,“ říká mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl. První červencový den byl z pohledu plateb za jízdenky zajímavý také z dalších důvodů.

Srpnové noviny potěšili hlavně rodiny s dětmi. Jedna osoba totiž může s dítětem do tří let jet po Praze jako doprovod zdarma. „Ve skutečnosti nejde o bezplatnou přepravu, ale o zavedení zvláštní ceny jízdného na území Prahy ve výši 0 korun,“ píše se na vysvětlenou na stránkách DPP.

Aby mohli cestující jezdit za tuto nulovou cenu, potřebují k tomu pro dítě speciální průkazku, která vyjde na 20 korun. Musí však dodat i pasovou fotografii potomka. „Průkazku mi udělali na počkání, ale divím se, že na ni nedávají žádné pouzdro nebo že ji nezalaminují,“ uvádí k papírové novince Sylvie, matka čtrnáctiměsíční Kristýnky.

Paradoxní je, že poté, co si průkazku pořídila, dozvěděla se od paní u okénka, že pokud má její dcerka občanský průkaz nebo cestovní pas, speciální průkaz nepotřebuje.

Sylvie ušetří i na jízdném pro své dva psy. I ty totiž můžou cestovat od začátku července zdarma.

 

Komentáře

zpět na článek