metro.cz

Větší foto
Sousoší Nicholase Wintona na Hlavním nádraží, které bylo odhaleno 1. září 2009. Autorkou je Flor Kent žijící v Londýně. | foto: Karel JirasMetro.cz

Rozloučení se sirem Nicholasem Wintonem se koná i v Praze

  14:03
Ve věku 106 let včera zemřel sir Nicholas Winton. Rozloučení se zachráncem 669 československých dětí se koná mimo jiné i na pražském Hlavním nádraží.

„Rádi bychom uctili památku Nicholase Wintona, který nás ve svých 106 letech nečekaně opustil,“ zvou organizátoři na akci, která začíná zítra od 15.30 hodin na prvním nástupišti Hlavního nádraží u Wintonova sousoší. 

„Je smutné, že takový krásný člověk s krásnou duší se Nobelovy ceny za mír nedočkal. Čest jeho památce,“ napsala na facebook události Jana Brožová. Vzpomínkovou akci pořádá iniciativa Nominace Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír. Zatím na facebooku přislíbilo účast více než 500 lidí.

Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké státní vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka, loni dostal od prezidenta Miloše Zemana nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva.

Komentáře

zpět na článek