metro.cz
Olšanské hřbitovy (ilustrační foto) | foto: David Tichý

Nový židovský hřbitov na Olšanech byl otevřen před 125 let

  10:30
Před jedním a čtvrt stoletím, 6. července 1890, byl v Praze otevřen Nový židovský hřbitov. S rozlohou přesahující deset hektarů je to největší židovský hřbitov v České republice. Místo posledního odpočinku na něm našla řada významných osobností, včetně světově proslulého spisovatele Franze Kafky.

Nový židovský hřbitov nahradil již nevyhovující starý hřbitov ve Fibichově ulici na Žižkově. Většina staveb je postavena v novorenesančním slohu, včetně obřadní síně, která stojí hned u vstupu do areálu na křižovatce ulic Vinohradská a Jana Želivského. Některé náhrobky jsou díly předních českých sochařů a architektů, například Jana Kotěry či Josefa Fanty. 

I proto je hřbitov zapsán na seznam chráněných kulturních památek Kromě již zmíněného Franze Kafky našli na Novém židovském hřbitově místo svého posledního odpočinku také členové významných podnikatelských rodin Petschků a Waldesů. Pohřben je tu i básník Jiří Orten či spisovatel Ota Pavel. Na hřbitově se nachází rovněž Památník československých židů.

Komentáře

zpět na článek