metro.cz

Trnová už není jedničkou. Nejdražší vodu v Česku mají Noutonice

  7:36
Třikrát více, než je republikový průměr. Obyvatelé části středočeské obce platí za vodné a stočné 240 korun za kubík. Podle úřadů jsou i takové ceny oprávněné.
Voda z kohoutku | foto: http://kucnilekar.com/Metro.cz

Loni v prosinci Metro.cz objevilo obec, jejíž obyvatelé měli mít zdaleka nejvyšší účty za vodu v celé republice. Šlo o Trnovou ležící na Praze-západ, kde kubík vody, navíc mizerné kvality, vyšel na 160 korun. Jde to ale i dráž.

V části středočeských Noutonic, kde v roce 2008 vyrostla nová výstavba, platí obyvatelé dokonce třikrát více, než je republikový průměr. Firma, která provozuje studnu, si účtuje 49 korun za vodné, za stočné dokonce 190 za kubík.

Na vině je žumpa
„Pro tuto novou výstavbu slouží malá žumpa, která se musí velmi často vyvážet. Právě tím dodavatel zdůvodňuje vysoké ceny stočného,“ napsal jeden z tamních obyvatel. Vysoké účty se jim pochopitelně nelíbí, podle úřadů je cenotvorba dodavatele v pořádku.

„Cena byla kalkulována na základě ekonomicky oprávněných, technologicky nezbytných nákladů,“ sdělil Jindřich Mejvald ze Specializovaného finančního úřadu.

Od řešení problému se – stejně jako dříve už starosta Trnové – distancuje také šéfka obce Lichoceves, pod kterou Noutonice spadají. „To je obchodní vztah mezi dvěma subjekty a my jako obec jim do toho vůbec nemůžeme zasahovat,“ říká starostka Jana Muchová.

Pomůže až kanalizace
Podle Petra Havla, šéfeditora portálu Naše-voda.cz, ale není pravda, že by obec do cen vodného a stočného nemohla mluvit. „Obce jsou součástí procesu tvorby cen spolu s vodohospodáři a ministerstvem financí, které po dohodě všech tří jmenovaných stran každoročně vydává cenový věstník,“ sdělil Havel.

Obyvatelům nezbývá než ceny platit, dokud v obci nezavedou vodovod a kanalizaci. Výstavba měla sice začít už letos, teprve minulý měsíc ale padlo územní rozhodnutí. Po dvou a půl letech od podání žádosti.

Extrémní rozdíly

Maximální ceny za vodu dané nejsou, úřady pouze stanovují, jak by měla kalkulace cen vypadat. Vodárenské firmy si do nich mohou započítat náklady spojené s distribucí vody i „přiměřený zisk“, proto jsou rozdíly v regionech tak velké.

  • Podle portálu Cenyenergie.cz je v letošním roce republikový průměr 81,04 koruny za metr krychlový. Takové ceny platí například obyvatelé Rychnova nad Kněžnou nebo na Prostějovsku.
  • Nejlevnější vodu v zemi – 41,89 Kč/m³  – mají obyvatelé Krnova. Druhé nejnižší účty pak dostávají odběratelé v Klatovech.
  • Naopak nejdražší voda s cenou 121 korun za kubík je na Sokolovsku. Pro srovnání, Pražané platí 77,65 Kč za kubík.
  • Srovnání portálu však nezahrnuje obce pod deset tisíc obyvatel a malé regionální distributory, kterých je zhruba dva a půl tisíce. Je pravidlem, že čím menší obec, tím vyšší náklady, protože poplatky nutné na obnovu vodohospodářské sítě se rozpočítávají mezi méně lidí.
Autor: Tomáš Belica Metro.cz
zpět na článek