metro.cz

Dalších 13 fotografií v galerii
Nápisy, které v metru na Andělu hájí český jazyk, nechal dopravní podnik už v úterý přetřít. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Pište česky! Vzkazují cestující umělcům v metru na Andělu

  10:30
Zeď na Andělu je bojištěm, obránci českého jazyka z dob Národního obrození by měli radost. Umění v angličtině českým cestujícím vadí.

Graffiti, která si objednal dopravní podnik ve stanici Anděl, sklidila vesměs pozitivní ohlasy. Trvalo však jen týden a na zeď, za kterou se skrývá stavba výtahu, se začaly vracet nápisy psané fixem. Vedle anglické věty „Worry ends when faith begins“ (Starosti končí, kde začíná víra), která byla součástí graffiti, se objevila výzva cestujících: „Jsi v Česku, piš česky.“ Vytýkala tak umělcům barevných graffiti angličtinu.

Pasta Oner, jeden z autorů graffiti, ale svůj výtvor brání a vandalům vzkazuje: „Praha je otevřené město a křižovatka Evropy a angličtina je mezinárodní jazyk, kterému rozumí většina lidí po celém světě. Buďme trošku světoví, ona ta čeština zase takový šlágr není.“

Vzkazy cestujících se ale na zdi také příliš dlouho neohřály. „V úterý jsme s tvůrci Pasta Onerem a Janem Kalábem na místě byli a drobné malůvky přetřeli. Bylo jich tam ale jenom pár,“ okomentoval nejnovější podobu zdi Jiří Štábl, mluvčí dopravního podniku.

Graffiti na zdi se cestujícím většinou líbí, mnohým ale prostor na vzkazy chybí. „Líbily se mi, alespoň se člověk při čekání na metro zasmál,“ stěžují si mnozí čtenáři deníku Metro.

Komentáře

zpět na článek