metro.cz

Dalších 5 fotografií v galerii
Tereza Váchová. | foto: Archiv Terezy VáchovéMetro.cz

ROZHOVOR: Golf je relax a o sebeovládání. Je stejně drahý jako lyžování

  9:58
„Když jsem byla malá, byla jsem spíš knihomol. Díky tátovi jsem se dostala ke golfu a ten mě úplně pohltil,“ říká Tereza Váchová, která se v rozhovoru pro deník Metro pokouší zbořit mýtus, že golf je jen pro vyvolené.

V čem je podle vás kouzlo golfu?

Pro mě je to skvělý relax a také trénink sebeovládání a trpělivosti. Každý, kdo hraje, ví, že golf je hodně o hlavě. Člověk se musí naučit nenechat se rozhodit z nepovedené rány nebo jamky. Pak už by nezahrál nic. A pak ta radost z povedené rány, má to strašně hezký zvuk. A samozřejmě hraje se většinou v hezkém prostředí a na čerstvém vzduchu. Když hraju dál od Prahy, mám to vždycky jako výlet – golf, dobré jídlo a třeba místní zajímavosti. S kamarádkami, co hrají, chodíme místo na kávu pokecat na golf...

Najít cestu ke golfu je pro mnohé těžké...

U mě to bylo lehké v tom, že můj táta ho hrál. Jako malá jsem byla spíš knihomol, až pak jsem sportovala – takový mix všeho, nedělala jsem nic intenzivně. Hraní mě začalo bavit až posledních pár let.

Zkuste vyvrátit mýtus, že golf je sportem jenom pro boháče...

Pokud je boháč ten, co se věnuje koníčku, ke kterému potřebuje nějaké vybavení a v případě golfu rozměrnější tak, že je to lepší vozit autem než tramvají, tak ano, golfista je boháč. Ne, vážně… Přirovnala bych to k lyžování, jak do ceny výbavy, tak pak hraní. Jsou drahá hřiště a jsou i levná. Navíc existuje mnoho různých slev a akcí. Určitě ho zkuste, není se čeho bát.

Nejste profík, hrajete rekreačně. Abychom měli představu, kolik vás stojí výbava?

Já hraju už dlouho, takže pokud bych si kupovala celou novou výbavu, mám vyšší nároky. Ale začátečník si může pořídit základní obyčejnou výbavu i za pět tisíc. Tričko s límečkem má ve skříni snad každý a kalhoty, co nejsou džíny, také. Ale třeba chlapi tohle hodně řeší, jedou ve značkách a v nových modelech častěji než holky. Já mám třeba železa už šest let.

Jak často hrát, abyste z golfu měla radost?

Když vás to baví, chcete hrát často a pak se i člověk zlepšuje. Je dobré mít od začátku trenéra. Není to sice levná záležitost, ale golfový švih je docela náročný na koordinaci, a když se to člověk sám nebo s kámošem naučí špatně, tak se to špatně odstraňuje. Navíc k tomu, aby člověk mohl hrát na hřišti, potřebuje zelenou kartu, takový řidičák od profesionálního trenéra. Je to kvůli tomu, aby uměl nejen „švihat“, ale I se správně chovat na hřišti.

Komentáře

zpět na článek