metro.cz

Další 4 fotografie v galerii
Naslouchátko může vypadat i jako opička. | foto: Vendula Vachalová

ROZHOVOR: Opičku chtějí na ucho i slyšící děti

  7:40
Vendula Vachalová je matkou nedoslýchavého syna, který je díky svému hendikepu nucen od svých pěti měsíců denně nosit naslouchátko. Když se mu však snažila sehnat nějaké s dětským designem, zjistila, že se u nás nedají vůbec sehnat. Vrhla se tedy do výroby dětských klipů a gumiček na sluchadla sama, nejen pro svého syna, ale i pro ostatní. „Mezi komunitou neslyšících to mělo velký ohlas,“ říká Vachalová.

Proč jsou designová sluchadla pro děti lepší než ta obyčejná?
Na začátku mě všichni zrazovali a říkali, že se klipy nebudou vůbec prodávat. Ale opak byl pravdou. Rodiče by dali všechno za to, aby dítě svoji pomůcku neztratilo a nosilo rádo. Menší děti nechápou, že se jedná o drahou věc, v řádech tisíců korun, větším dětem se zase ostatní děti posmívají a za sluchadla nebo procesory se stydí. Ozdoby jim slyšící závidí, chtějí mít také na uchu spidermana, mimoně nebo holčičky nějakou tu kočičku či mašličku.

Jak ozdobné prvky na sluchadla vyrábíte?
Ruční výroba pomůcky je jednoduchá jako navlékání korálků. Základem je klobouková guma, na kterou navlečete příslušnou gumičku na sluchadlo nebo procesor a trocha šikovnosti. Klip si pak můžete ozdobit čímkoliv, co má dítě rádo. Mně s některými motivy vypomáhá také kamarádka, která skvěle kreslí.

Proč tyto výrobky nejsou u nás k sehnání?
Jedná se o dlouhodobý problém, který v České republice nikdo neřeší a to hodlám změnit. Jezdívám na pobyty se Sdružení uživatelů kochleárního implantátu, kde svoje výrobky prodávám nebo pořádám workshopy, kde si maminky a větší děti svoje klipy vyrábí sami a všichni se shodují, že něco takového tu mělo být už dávno.

Komentáře

zpět na článek