metro.cz
Adoptovanou lavičku někdo počmáral. | foto: David Sedlecký

Adoptujte si lavičku a bojujte proti vandalům

  10:42
Od počátku června se na dlouhodobě zanedbávaném Václavském náměstí začala dít malá změna k lepšímu. Staré omšelé lavičky jsou z iniciativy Sdružení Nového Města pražského nahrazovány lavičkami novými. Ty ale jako by přitahovaly vandaly. Rychle se na nich objevily podpisy sprejerů i nejrůznější samolepky.

Sdružení v­ tom ale nevidí velký problém, s drobnými útoky vandalů počítá. Každá lavička má totiž svého patrona, který zaplatil její obnovu a slíbil se o ni starat i do budoucna. Proto zdobí nové lavičky jeho jméno.

„Patron je za lavičku zodpovědný a zavázal se ji udržovat,“ vysvětluje projektová manažerka sdružení Monika Vlková. Na stav laviček ale slibuje dohlédnout i samotné sdružení. „Plánujeme dvakrát do roka všechny lavičky zkontrolovat. Když zjistíme nějaký problém, vyzveme patrona k nápravě,“ slibuje Vlková.

V těchto dnech končí první část projektu, díky němu bylo obnoveno 43 laviček, které si adoptovali podle Vlkové hlavně členové sdružení.

Od poloviny srpna dojde i na opravu zbylých 40 laviček, které nyní nabízí k patronaci všem zájemcům. „Předpokládáme, že zbývající lavičky vyměníme v průběhu podzimu,“ dodává Vlková.

Obnova celého náměstí je naplánována na příští rok. Měla by začít rekonstrukcí jeho dolní části.

Komentáře

zpět na článek