metro.cz

Větší foto
Přívoz spojí Holešovice, Štvanici a Karlín. | foto: ČTK

Lodička se samými „nej“. Vltavské břehy propojí přes Štvanici nový přívoz

  8:50
Metropole má nový přívoz P7. Spojuje Holešovice, Štvanici a Karlín. Podle jeho tvůrců z Pražské paroplavby bude mít nový přívoz hned několik „nej“.

Pražská paroplavba na nový přívoz nasadí nejnovější a nejmodernější převozní loď, která je navíc plně bezbariérová. „Pořídili jsme ji s ­ohledem na místní specifické podmínky. Jedná se o rychlý a snadno ovladatelný katamarán, který má pohodlné sezení pro cestující i prostor pro kola a kočárky,“ popisuje ředitel PPS Štěpán Rusňák.

Loď disponuje ponorem 40 centimetrů, který je nezbytný pro překonání mělkého kamenitého ramene Vltavy pod Helmovským jezem. Klasická kýlová loď by zde podle Rusňáka nebyla vhodná. „Loď je navíc vybavena moderním echolotem, aby mohl převozník i cestující sledovat hloubku vltavského dna,“ popisuje Rusňák.

Dřív tu plula Vlasta

Pražská paroplavební společnost se vrací k provozování přívozu v Praze po 85 letech. Od třicátých let minulého století až do roku 1944 zajišťovala spojení mezi Císařskou loukou a Vyšehradem vrtulovým parníčkem Vlasta.

Nová sezonní linka P7 doplní současných pět přívozů zapojených v systému Pražské integrované dopravy, které zkracují cestu mezi vltavskými břehy na různých místech Prahy. „Když jsme ještě před volbami přišli s myšlenkou na nový přívoz a s kolegy dva dny vozili lidi po trase lodičkou, nebylo zdaleka jasné, jak naše iniciativa dopadne. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se o realizaci přívozu zasadili,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Zkušební provoz bude slavnostně zahájen dnes a potrvá do 1. listopadu. Přívoz bude přepravovat cestující každý den od 8 do 20 hodin v intervalu 30 minut. 

Komentáře

zpět na článek