metro.cz

Dalších 5 fotografií v galerii
Třetí nejkrásnější alej roku 2014 | foto: Belgická žije

S kácením stromů se v Belgické ulici letos nepočítá

  12:03
Sedmdesát pět vzrostlých stromů, jež měly jít k zemi při rekonstrukci ulice Belgická, dostane nejspíš milost. Zákaz kácení oceněných vinohradských akátů, který loni vydala Česká inspekce životního prostředí, byl totiž zahrnut do plánů přestavby ulice.

„V současné době kácení dřevin není povoleno. Aktuální verze projektové dokumentace pro stavební povolení, tak jak bude předložena k žádosti o jeho vydání, již s jejich kácením nepočítá,“ řekl deníku Metro náměstek primátorky a ­radní pro dopravu Petr Dolínek.

Zcela vyhráno ale příznivci stromů nemají. Podle mluvčí České inspekce životního prostředí Radky Burketové může o kácení v budoucnu rozhodnout výhradně ministerstvo životního prostředí, které situaci stále posuzuje. „V letošním roce se kácet nemá. Pokud dostanou povolení, tak v ­roce 2016,“ uvedla Burketová.

Optimismus je ale nakažlivý, a tak v dobrý konec už pomalu věří i členové sdružení Belgická žije. Stromořadí přihlásili do soutěže Alej roku, kde získalo se sedmi sty čtyřiceti dvěma hlasy třetí příčku.

„Toto léto se začíná vážně mluvit o tom, že stromy v ulici zůstanou,“ řekl Martin Švihla, koordinátor sdružení a obyvatel domu v Belgické. Podle něj k ochraně akátů přispěl také deník Metro, který o ­kauze informoval čtenáře jako jeden z­ prvních. „Články v deníku Metro hodně pomohly. Na podzim zde byly jedny z ­prvních zmínek o kauze vůbec. Za to moc děkujeme,“ uzavírá Švihla.

Komentáře

zpět na článek