metro.cz

Dalších 8 fotografií v galerii
Křižáci mají své sítě poblíž světlometů. | foto: Metro.cz

Trojský most hyzdí kromě čmáranic už i stovky pavučin

  8:59
Nejnovější pražský most si oblíbili pavouci. Svítivě bílá fasáda lákala už od počátku vandaly. Reflektory Trojského mostu pro změnu přitahují osminohé členovce.

Údržba Trojského mostu vyjde ročně na miliony

První graffiti se na bílé fasádě mostu objevilo ani ne měsíc po jeho otevření.

  • Že údržba Trojského mostu bude stát každoročně miliony korun, bylo jasné už před jeho otevřením. Most byl zprovozněn začátkem října minulého roku.
  • Metrostav, který most stavěl, opakovaně upozorňoval, že údržba bude problematická především kvůli bílé barvě, která sprejery přitahuje.
  • „Technická správa komunikací vyčíslila zatím náklady na údržbu na 2,8 milionu korun. Zpřesnit měsíční náklady bude možno až po několika ročních cyklech,“ uvedla loni v říjnu mluvčí této městské organizace Barbora Lišková.

Každý světlomet na mostě se stal příbytkem pro hladové křižáky. „Světlo láká hmyz a ­toho využívají pavouci. Poblíž světelných zdrojů dělají své sítě právě proto, že zde nejsnadněji uloví potravu,“ vysvětlil výskyt pavouků entomolog Pavel Krásenský. Ačkoliv jsou na mostě už stovky křižáků, odborník z chomutovské zoo si nemyslí, že je pavouků letos víc než jindy. „Kvůli velkým vedrům bylo naopak tento rok hmyzu málo,“ řekl Krásenský.

Pavučiny reflektory sice nepoškodí, nevzhledné chomáče kokonů se zachyceným hmyzem však most hyzdí. „Na mostě probíhá běžné čištění jako kdekoli v Praze. U­ reflektorů se čištění provádí dvakrát ročně. Příští úklid je naplánován na říjen,“ uvedla na dotaz deníku Metro Dana Crkvová ze společnosti Eltodo, která osvětlení na mostě spravuje.

Nemá to cenu

Čištění mostu od pavučin je však podobně marný boj jako přetírání graffiti. „V Praze jsou i jiná podobná místa, kde je často do měsíce od čistění osvětlení opět pokryto pavučinami. Je to například v­ podjezdech Barrandovského mostu,“ dodává Crkvová.­

„I­když na některých částech mostu byly provedeny antigraffitové nátěry, neustálé odstraňování malůvek nemá velký smysl, protože to nezabrání vandalům v jejich činnosti,“ uvedla Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací.

Komentáře

zpět na článek