metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
V Trojské v Praze 7 vlezl leguán zelený do oken jednoho z bytů. | foto: Městská policie Praha

Letní vedra donutila zvířata v metropoli utíkat častěji. Praha se o prázdniny měnila v džungli

  7:30
Tropické teploty, které obyvatele metropole provázely po většinu léta, nedělaly těžkosti pouze lidem, ale také zvířatům. Vedoucí trojského a měcholupského Útulku pro opuštěná zvířata a odchyt Václav Steinbauer o tom ví své. Během uplynulých měsíců zde měli plné ruce práce s odchytem nejen psů a koček, ale i exotických zvířat. „Papoušci a hadi utíkali svým pánům jako diví,“ říká Steinbauer.

Jaká zvířata letos utíkají nejvíce?
Největší nárůst zaznamenáváme u nalezených papoušků. Jen během prázdnin jsme zajistili kolem patnácti rosel, papoušků žako či jiných exotických druhů. Prováděli jsme odchyt také několika hadů – třeba dvanácti užovek. Pokud hadi hledají způsob, jak se z terária dostat, většinou se jim to podaří. Pak se v lepším případě najde had ve vedlejším bytě namotaný na odpadu či sprše a lidé mají po návratu z dovolené o zábavu postaráno.

Václav Steinbauer

Kde odchyt exotických ptáků provádíte nejčastěji?
Každý odchyt je jiný. Někdy papoušek vlétne do cizího bytu, kde ho najde nájemník a zavolá nás, někdy může dojít k nehodě nebo nedorozumění. Stalo se nám, že papoušek žako vylétnul z klece do bytu přes ulici, který byl poměrně velký. Zaparkoval se ve třetím pokoji, a protože hezky mluvil, dal se do nadávání. Když pak přišel majitel bytu domů, uslyšel hlasitou hádku. V domnění, že jde o hádku zlodějské bandy, majitel zalarmoval jak státní, tak městskou policii.

Proč zvířata tolik utíkají?
Za všechno můžou tepla a doba dovolených. Když někdo kupříkladu přijde do bytu kamarádovi či sousedům zalít kytky a nechá déle otevřené okno či dveře, vzniká tím situace, kdy mají hadi, papoušci či třeba pavouci příležitost uniknout. Většinu z nich se nám ale naštěstí daří vracet původním majitelům, kteří své miláčky najdou v seznamu nalezených zvířat na našich webových stránkách. Vedro dokáže potrápit i větší domácí zvířata. V těchto dnech jsme zaznamenali několik ovcí a koz, které hledaly chládek v centru města. 

Jak si máme v případě, že nalezneme exotické zvíře, počínat?
Je nutné nás okamžitě kontaktovat. Lidé jsou naštěstí velmi všímaví a se zvířaty nemanipulují, takže se vše většinou zdaří bez nehody. Ty plynou většinou z překvapení spojeného s nálezem. Měli jsme případ leguána, který utekl k paní do protějšího bytu a uvelebil se jí na kuchyňském stole. Když si šla ráno udělat snídani, uviděla dvoumetrovou potvoru, jak se jí válí po stole. Paní z toho dostala lehký infarkt a odvezla ji záchranka. 

Měli jste i případy, kdy majitelé opustí exotické zvíře záměrně?
Měli jsme osm případů sklípkanů, které jejich majitelé vyhodili i s terárky do kontejneru. Jde poměrně o raritu. Pavouci jsou totiž obvykle nalezeni volně, jako třeba nedávno sklípkan na stojanu benzinové stanice. Nicméně našemu útulku stále početně vládnou psi, kterých ročně máme kolem tří tisíc, koček okolo sedmnácti set. Dále zachráníme třináct set kusů zvířat ostatních druhů, kterých je asi devadesát. Celkově to nejsou vůbec špatná čísla.

Komentáře

zpět na článek