metro.cz

Větší foto
Matěj Stropnický | foto: ŽnS

Stropnickému toho už moc nezbylo. Radní mu sebrali další kompetence

  14:10,  aktualizováno  15:19
Stropnický už nemůže plánovat výstavbu ve městě. Nedávno přišel o dohled nad vytvářením stavebních předpisů, teď o výstavbu. Tento týden se navíc sociální demokraté nechali slyšet, že když někdo odvolání náměstka Stropnického z funkce navrhne, oni to podpoří. Variant už moc nezbývá.

Městští radní dnes na návrh sociálních demokratů odebrali náměstkovi primátorky Matěji Stropnickému (Trojkoalice/Strana zelených) další kompetence. Tentokrát jde o Institut plánování a rozvoje, který zodpovídá za plánování výstavby ve městě, mimo jiné připravuje metropolitní plán. Informace potvrdil náměstek Petr Dolínek, který podle zdrojů z jednání hlasování inicioval. Koaliční krize se tak dostává do další fáze.

„Je to technická záležitost, nikoli záležitost politická,“ uvedl Dolínek. Je to věc rady, nikoli médií,“ doplnil. Na další otázky odpovědět nechtěl. Gesci nyní převzala sama primátorka. ANO a ČSSD navíc požádaly Trojkoalici o výměnu Stropnického.

Je to plivnutí do tváře, říká pražský šéf Strany zelených

Stropnický považuje krok koaličních partnerů, kteří mu odebrali další kompetence, za účelový. Vidí za ním tlak developerů. Odkázal při tom na neshody týkající se přípravy metropolitního plánu, který má regulovat výstavbu.

Pražští zelení podle předsedy Ondřeje Mirovského svolají krizové jednání. „Rozhodnutí rady je podle mého názoru na úrovni plivnutí do tváře koaličními partnerovi,“ uvedl Mirovský. Situace je podle něj extrémně vážná.

„Odebírání kompetencí jednotlivým radním se nám rozhodně nelíbí a nesouhlasíme s ním,“ řekl radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Podle něj takový postup neodpovídá koaliční dohodě.

O dalším osudu magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, Starostové a nezávislí a KDU-ČSL) budou špičky koalice jednat zítra.

Komentáře

zpět na článek