metro.cz

Větší foto
Matěj Stropnický | foto: ŽnS

Špičky pražské koalice se nedohodly, Stropnický zůstává

  16:43
Členové znesvářené pražské koalice setrvali na svých stanoviscích. Oznámili to po více než tříhodinovém jednání. ČSSD a ANO nadále trvá na odchodu primátorčina náměstka Matěje Stropnického (Trojkoalice/SZ), Trojkoalice to odmítá.

Jednání se tedy během dneška nikam neposunula. ČSSD se cítí být vydírána Trojkoalicí, řekli předseda krajského výkonného výboru ČSSD Miloslav Ludvík a náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zatím ještě koaliční jednání o budoucnosti Stropnického neskončila. Strany se znovu sejdou za týden před čtvrtečním jednáním zastupitelstva.

ČSSD i ANO o zachování současné koalice jednoznačně stojí, podmiňují ji ale výměnou Stropnického. „Myslíme si, že kdyby byl nahrazen kýmkoliv jiným z té strany, tak to nebude problém,“ řekl po jednání Ludvík.

Jednání mohou trvat měsíce

Podle předsedy klubu a starosty Prahy 4 Petra Štěpánka (SZ) je rozhodnutí o budoucnosti koalice předčasné. „Ty věci jsou v řešení. Jednání se mohou táhnout ještě týdny či měsíce,“ řekl Štěpánek.

O případném odvolání Stropnického může rozhodnout jedině zastupitelstvo. Zastupitelé za ČSSD se na začátku týdne shodli, že by pro případný návrh ruce zdvihli. Nikdo ale s návrhem zatím nepřišel. „Pro nás stále trvá, že tato koalice je nejlepší možnou pro Prahu, Trojkoalice ale zavile trvá na setrvání Stropnického,“ řekl Ludvík.

„Odmítli jsme personální změnu, Stropnický je ve funkci na základě koaliční smlouvy, ta stále platí,“ řekl Štěpánek. Trojkoalice podle něj požádala, aby rada Stropnickému vrátila pravomoci týkající se Institutu plánování a rozvoje (IPR). S požadavkem ale nepochodila.

Přišel Stropnický o kompetence?

Podle Dolínka Stropnický o žádné kompetence nepřišel. „Dále dělá územní plán i všechno, co má dělat. Ve svých pravomocích, gescích může v plné míře využívat zázemí této instituce. Pro něj se nic nezměnilo, pouze to, že se osobně cítí podveden,“ uvedl Dolínek.

Podle Krnáčové by měl IPR více sloužit všem radním. „Tím by pan náměstek měl volné ruce, aby se mohl plně věnovat metropolitnímu plánu,“ dodala primátorka Krnáčová.

Pokud by hlasování o odvolání Stropnického iniciovala některá z koaličních stran, nebo pokud by pro odvolání koaliční zastupitelé hlasovali, šlo by podle šéfa pražských zelených Ondřeje Mirovského o porušení platné koaliční smlouvy.

Komentáře

zpět na článek