metro.cz

Terezka. Slavná socha, do níž se zamiloval stařík, opět září

  11:51
Nenápadnou sochu dívky v ­koutě Mariánského náměstí opřádá tolik pověstí jako snad žádnou jinou pražskou sochu. Nejznámější je asi staroměstská lovestory, která z ­empírového dílka skoro udělala nejbohatší sochu ve městě.

Další 1 fotografie v galerii
Kašna Terezka na Mariánském náměstí. | foto: wikipedia.orgMetro.cz

Terezka po opravě

Dvě stě let stará kašna opět září novotou.

  • Poškozené a uvolněné kamenné stupně byly rozebrány a ­zrestaurovány.
  • Byla opravena nádrž kašny, do které byla instalována nová olověná vana a vyměněny rozvody.
  • Náklady vyčíslila radnice zhruba na milion a půl korun.

Starý důstojník na penzi, podivín, který bydlel v ­nedalekém nárožním domě, měl z ­okna výhled právě na kašnu a sochu. Díval se na ni až příliš často a zamiloval se do ní. Po jeho smrti se ukázalo, že jí i odkázal značnou sumu, deset tisíc zlatých. Z ­Terezky se ale bohatá dědička nestala, údajně proto, že se to nezamlouvalo příbuzným zemřelého. Soud nakonec jeho závěť zrušil.

Legenda se váže i k pojmenování sochy, kam lidé z­okolí před vznikem vodovodu chodili pro tehdejší „kohoutkovou“. Pražané soše odedávna říkají Terezka. Snad podle dívky, která kdysi dávno ke kašně sama chodívala pro vodu. Jiná verze příběhu říká, že se tak jmenovala dívka, která byla jejímu tvůrci, sochaři Václavu Prachnerovi modelem.

Dívčí postava sedící ve výklenku zdi Clam-Gallasova paláce je ale ve skutečnosti řeka Vltava. Má má v rukou dva džbánky, ze kterých vytéká voda. Ty symbolizují dva prameny Vltavy a pět hvězd na jednom z­ pramenů připomíná svatého Jana Nepomuckého, který byl do řeky vhozen.

Terezka svou popularitu a­ nenechavé ruce Pražanů málem nepřežila. Už v roce 1953 byla vytesána pískovcová kopie původní sochy a originál díla putoval do depozitáře Národní galerie

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek