metro.cz

Větší foto
Boeing největších soukromých čínských aerolinií Hainan Airlines. | foto: wikipedia.orgMetro.cz

Od dnešního dne je možné letět z pražského letiště přímo do Pekingu

  5:51
Přímým dálkovým letem je od dnešního možné letět z Prahy do Pekingu. Nové dálkové spojení do Číny budou provozovat čínské Hainan Airlines, které na linku nasadí Boeing 767 s kapacitou 223 míst. Z Prahy bude linka odlétat vždy v pondělí, středu a v pátek ve 13.30 hodin. V Pekingu letadlo přistane po desetihodinovém letu kvůli časovému posunu druhý den v 5.30 hodin místního času. V opačném směru bude odlétat ve 2.30 hodin místního času a do Prahy přiletí v 7.30 hodin ráno.

Z Prahy je tak možné přímým dálkovým letem letět do šesti světových destinací. Letiště mezi dálkové linky počítá podle regulí Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA například šestihodinové lety do Dubaje ve Spojených arabských emirátech, nezahrnuje ale některá spojení do asijské části Ruska nebo Kazachstánu.

„Přestože se počet dálkových spojení v posledních letech mírně navýšil, zdaleka nedosahuje podobného počtu, jako během zlaté éry českého letectví, která skončila počátkem devadesátých let,“ řekl historik Lubomír Dudáček, který se zaměřuje na pražské letiště.

Kromě Pekingu se mapa dálkových tratí z Prahy v poslední době rozrostla o dvojici spojení do Toronta a Montrealu, které během letní sezony provozuje kanadský Air Transat. ČSA se z linek stáhly v letech 2008 a 2009. K dálkovým spojením z pražského letiště patří nyní také korejský Soul a New Yorku. Na pomezí dálkové linky je možné zařadit ruský Novosibirsk a Almaty v Kazachstánu.

První dálkovou linkou z Prahy bylo od roku 1959 spojení Českých aerolinií z Prahy do indické Bombaje. Od roku 1960 pak následovala spojení například do Jakarty, Havany, Kuala Lumpuru, New Yorku, Toronta a Chicaga.

Komentáře

zpět na článek