metro.cz

Další 4 fotografie v galerii
Vojenská bedna z lesního minibaru, kterou někdo vyprázdnil a odnesl. | foto: ArchivMetro.cz

Poklad děti uchvátí, říká ten, který vymyslel lesní minibar v Kunratickém lese

  9:57
Objev zakopaného minibaru se sladkostmi pro děti v ­Kunratickém lese zaujal čtenáře Metra. Proto přinášíme rozhovor s Honzou, jedním z jeho tvůrců, který se skrývá pod přezdívkou Čokoládožrout.

Kde se vzal nápad na minibar?

Hra byla nepřímo inspirována lesním barem, který funguje již několik let v Jeseníkách, s tím, že by ukrytých občerstvení bylo více a dala by se použít jako cíl výletu. Dalším motivem bylo moje přesvědčení, že lidé nejsou tak hrozní a vše nezničí, jak mne každý, s kým jsem mluvil, varoval. To se bohužel potvrdilo pouze částečně - občasné škody se vyskytují. Přesto věřím, že většina lidí je ve své podstatě poctivá a doufám, že projekt bude dlouhodobě udržitelný.

Jak často ho doplňujete?

Doplňování minibarů probíhá cca 2x týdně, pokud by se však zájem zvýšil, jsme připraveni frekvenci údržby zvýšit také.

Kolik se vás o něj stará, stačí jeden člověk nebo se kolem baru vytvořila nějaká komunita?

Prozatím spolupracujeme nějakým způsobem tři, přičemž doplňování je převážně mně.

Máte s vaší hrou zatím víc pozitivních zkušeností? Pokud jsem ze stránek pochopil tak už vám někdo jednu bednu ukradl.

Těší mne opakující se pozitivní až nadšené ohlasy zejména od rodin s dětmi. Ty objevený zakopaný poklad často doslova uchvátí. Jinak k objevům zatím dochází spíše náhodně podle šipek v terénu. Že by někdo vyhledával systematicky na webu a pak na minibary vyrazil mi zatím nepřipadá. Lze to poznat i z logování návštěv, které je zatím spíše sporadické.

První minibar byl slavnostně zakopán 3. 3. letošního roku. Byla to nádherná malovaná stylová bedna. Bohužel asi po měsíci mne čekalo nemilé překvapení - v zemi čistá díra a vedle pečlivě vyskládané prázdné sklenice. Přešli jsme tedy na kyblíky od Primalexu - ten se prozatím neztratil žádný.

Jak dlouho minibary fungují a máte spočítáno, kolik lidí už přišlo, kolik tatranek (perníčků, lahví s vodou...) se snědlo a vypilo?

Kolik lidí přišlo nedokážu odhadnout. Někteří se jdou podívat jenom ze zvědavosti a nic si nevezmou. Občas někoho potkávám při doplňování zásob. Jinak tatranek se zatím snědlo několik set, perníčků asi 50, balené vody přibližně také tolik. Oblíbené jsou také dětské přesnídávky, ale občas dávám do minibaru i něco méně tradičního - třeba papayu nebo slunečnicová semínka. Zkoušel jsem i například jogurty (jednorázové lžičky jsou ve výbavě minibaru), ale ty se neosvědčily - po pár dnech jsem je proto zase odnesl zpět.

Vybrané příspěvky prozatím s malou rezervou pokryjí náklady na nákup; rovnováha je to však velmi křehká - stačí několik špatných dnů a jste v mínusu. V této souvislosti je též otázka, jestli je prospěšná širší publicita - to se však ukáže v blízké době.

Doporučujete dalším založit si svůj minibar?

Zakládání dalších minibarů prozatím nijak příliš nepropagujeme. Původní záměr však opravdu byl vytvořit širší síť, do které by se mohl zapojit každý. Nyní se však spíš snažíme stabilizovat základní minibary a pracujeme na vytvoření již tajných minibarů „level 2“ s lepším sortimentem. K nim by získali přístup pouze registrovaní hráči s určitým počtem nasbíraných minibarů základních.

Komentáře

zpět na článek