metro.cz

Facky padají v metropoli nejčastěji kvůli dluhům. Pražané v domácím násilí vedou

  7:56
Hlasité hádky i konflikty, které končí rvačkou. Ty podle údajů Intervenčního centra Praha propukají nejvíce v hlavním městě. V letošním roce je navíc domácího násilí proti loňsku přibylo.
Násilí (ilustrační foto) | foto: freeimages

Domácí násilí v Praze

Centrum loni evidovalo 213 případů vykázání ze společné domácnosti.

  • Celkem loni řešilo 222 případů ohrožených žen, jedenácti mužů a 142 nezletilých a dětí.
  • Od začátku roku do konce srpna úřady vykázaly 128 násilníků. Přitom od roku 2007, kdy zahájilo provoz Intervenční centrum Praha, to bylo 874 násilných osob.
  • Intervenční centrum lidé loni telefonicky kontaktovali 4558 krát.

„Nedávno se na nás obrátil pětačtyřicetiletý muž, který zbil manželku, se kterou žije více než deset let a má s ní dvě malé děti,“ líčí jedno z nahlášených napadení vedoucí Intervenčního centra Barbora Holušová. „Dlouho napjatá atmosféra v domácnosti vygradovala, když se muž vrátil domů podnapilý. Hádka skončila zfackováním manželky,“ dodává vedoucí. Podle ní situace dopadla ještě dobře. Muž totiž začal situaci řešit včas. „Uvědomil si chybu, styděl se a chtěl problém řešit,“ doplňuje Holušová.

Od ledna do konce srpna tohoto roku bylo z pražských domácností vykázáno sto dvacet osm násilníků. Jen za červenec a srpen jich bylo třicet pět. Podle ředitele Centra sociálních služeb Praha Tomáše Jána stojí za těmito čísly hlavně dluhy, které v ­domácnostech zaviní nejeden konflikt. „Určitý vliv na tento negativní vývoj mají také společenské změny,“ říká Ján.

Útoky hlášené v Intervenčním centru bývají často na hraně fyzického a psychického násilí. Holušová potvrzuje, že jeho pracovníci řeší denně několik desítek případů. „Kromě zadlužení jsou nejčastějšími faktory alkohol, drogy, gamblerství, psychické poruchy, frustrace ze ztráty zaměstnání a další,“ popisuje problém. „Jsme ale toho názoru, že i člověk, který se dopustil násilí, má dostat šanci. Pokud má motivaci a chce-li se sebou něco dělat,“ tvrdí Holušová.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek