metro.cz

GALERIE: Místo zahrádky pěstují víno na Máchalce, pražské vinici pod Prosekem

  5:36
Láska k vínu a pobytu na čerstvém vzduchu je zavedla na vinici. Každý má svou řádku. Pravidelně se pak schází při vinobraní nebo řezu vinice.
Vinaři na Máchalce.

Vinaři na Máchalce. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Z historie

  • První zmínka o vinici pochází z 12. století. Roku 1996 rozjelo družstvo sv. Václava projekt na obnovu vinice, kde tou dobou býval ovocný sad s meruňkami a třešněmi.
  • V roce 2000 sklízejí první panenskou sklizeň.
  • Roku 2005 je Máchalka v kategorizaci vinic zařazena do první kategorie pro jakostní vína.
  • Jejím největším svátkem je svatováclavské vinobraní.

Malý červený traktor brázdí vinici. Přibrzďuje a sbírá bedny plné hroznů. Třetí zářijovou neděli sklízejí nájemníci vinice Máchalka odrůdy Müller Thurgau a Muškát moravský.

Nejsou to profesionálové, ale sousedé z blízkého okolí, kteří propadli lásce k vínu. Každý nájemník pečlivě opečovává vymezenou část vinice po celý rok. Odměnou jim je pak přibližně třetina podílu z toho, co se jim podařilo vypěstovat.

„Devadesát pět kilo minus tři bedny,“ hlásí další várku natrhaných hroznů Janě Sochorové, která při našem rozhovoru zároveň zapisuje, kolik hroznů se v jednotlivých řádkách sklidilo. Kolem nás pobíhají děti, které tu a tam pomáhají rodičům. Místo na chatu si chodí hrát na viniční trať pod Prosíkem, kde na 1,9 hektaru roste 9500 hlav.

Ne každý může být nájemníkem a členem družstva. Není to otázkou peněz, ale pracovitosti. Každý se musí o svou vymezenou část starat.

„Všech 14 nájemníků je zaměstnaných či v důchodu a ve volném čase chodí na vinici. A pokud někdo pracuje ještě nad rámec, dostává smlouvu o dílo. Ale to neznamená, že bychom tu měli stálé zaměstnance,“ říká Sochorová.

„Existuje plán věcí, které se do určité doby musí stihnout. Nejdůležitější je řez, pak jsou zelené práce, jde třeba o likvidaci plevelů pod keřem, pak je osečkování a sklizeň. Následuje zazimování a pročišťování,“ vysvětluje Jana Sochorová povinnosti nájemníků družstva sv. Václava, které se stará o chod vinice Máchalka.

„Nemusí se udělat vše hned. Přijdete na řez a uděláte třeba čtvrtinu, další den uděláte další část. Postupně tak, aby to do daného termínu bylo hotovo,“ dodává Sochorová. Je to práce manuální a musíte se o to starat. Je to prostě bláznovství. A jak se správně učí laikové pěstovat víno? „Pořádáme otevřené školení o řezu, podlomu a dalších zajímavostech i pro veřejnost. Ale také pomůžeme, když se někdo přijde poradit ohledně pěstování vína,“ dodává Jana Sochorová.

Máchalka nemá vinné sklepy. „Nelze zaplatit všechno. Hrozny dáváme zpracovávat na Salabku. Musíte počítat jako hvězdář, co půjde nájemníkům a kolik do prodeje, který nám pokryje výrobu vína. Zároveň máte také výrobní ztráty,“ vysvětluje Sochorová.

Kde ochutnat vína z Máchalky? Každý týden od středy do pátku je mezi 15. a 18. hodinou u vchodu do vinice otevřený obchůdek se zdejšími víny. Letošní úroda je menší, ale sladší díky horkému létu.

Co degustovat? „Záleží na sezoně. Celkem výborný je rýnský ryzlink, dobré máme portugaly, rulandy i chardonnay. A když se vydaří léto, máme výborný muškát,“ přiznává Sochorová.

Vinice má několik medailí, a roku 2010 dokonce získala ocenění za nejlepší kolekci vín na výstavě v Mělníku.

A pokud se i letos splní odhady s obsahy cukrů, budou znovu bojovat o medaile.

Autor: Lucie Poštolková Metro.cz
zpět na článek