metro.cz

GALERIE: Šachisté se vydali vlakem na pouť po střední Evropě

  14:58
Na pouť po střední Evropě se v pátek vydal vlak plný šachistů. S jedenácti vagony, pojmenovanými po mistrech světa šachové historie, projel i děčínským nádražím, kde přepřáhl lokomotivu. Atmosféra v dopravním prostředku by se místy dala krájet, soustředění a napětí totiž k tomuto sportu podle hráčů neodmyslitelně patří.
Vlak veze 120 hráčů z celého světa, kteří bojují o titul v jedenáctikolovém...

Vlak veze 120 hráčů z celého světa, kteří bojují o titul v jedenáctikolovém turnaji na trase Praha-Drážďany-Vratislav-Bratislava-Vídeň-Praha. | foto: ČTK

Šachový vlak vyjel už popáté, letos veze rekordní množství hráčů, kteří bojují o titul v jedenáctikolovém turnaji. Mezitím projedou trasu Praha - Děčín - Drážďany - Vratislav - Bratislava - Vídeň - Praha, kde cesta skončí v úterý odpoledne. „Už jsme odehráli první kolo,“ řekl v Děčíně předseda Pražské šachové společnosti Pavel Matocha. „Pro amatéry je trochu těžší se soustředit za cesty, nicméně velmistři to dokážou i v obtížných podmínkách,“ uvedl.

Právě soustředění považuje jeden z hráčů Vojtěch Straka za nejtěžší. „Ale baví mě to, věnuju se tomu už od školky,“ řekl hráč při bitvě s otcem. „Spojili jsme dvě věci dohromady, hrajeme šachy se synem a s manželkou pracujeme u dráhy, takže Šachový vlak je akce přesně pro nás,“ upřesnil důvody účasti na turnaji Pavel Straka z Vranovic u Brna. Podle něj je možná ještě těžší vstát ráno na turnaj z postele.

Hráči rozmístěni v jedenácti vagonech jsou z devatenácti národních federací. V jídelním voze se tak potkávají Švédové, Němci, Filipínec, Jordánec, Rus či Američan. Mezi největšími favority jsou čtyři velmistři, a to Julio Sadorra z Filipín, Lars Karlsson ze Švédska, Raj Tischbierek z Německa a Ján Plachetka ze Slovenska. Hraje se nejen o čest a slávu, ale také o ceny. Hodnota cen převyšuje 100 000 korun.

Mezi zkušenými profesionály se pohybují začínající hráči ve věku kolem osmi let. „Myslím, že děti mají o šachy zájem. Šachový svaz České republiky má projekt šachy do škol, je hodně kroužků, nouze o mladé účastníky není. Před pár lety jsme měli ve vlaku sedmiletého šachistu z Číny,“ uvedl Matocha.

Ačkoli se ve vlaku scházejí různé národnosti, povahy a charaktery, jedno mají společné - šachy považují všichni za sport. „Jsou jedním z vůbec nejvíc adrenalinových sportů, soustředění je enormní, nedá se to srovnat s jinými sporty, pět hodin se soustředí člověk na partii a pak se udělá jeden nepozorný tah a veškeré úsilí jde vniveč. To není jako v tenise, kde si můžete dovolit pár míčků vypustit,“ řekl Matocha ve vlaku, který poznají cestující na trase jednoduše, je pomalován šachovými figurkami.

Autor: ČTK
zpět na článek