metro.cz

První zvířecí krematorium v metropoli se otevřelo v Běchovicích

  17:57
Tři roky trvalo povolení na otevření prvního zvířecího krematoria na území Prahy. V Běchovicích tvoří 70 procent spalovaných psi, zbytek jsou většinou kočky. Ostatní zvířata tvoří jen asi jedno procento, uvidí majitelé krematoria Jan Šípek a Jan Šimon. Kremace je podle nich úplně stejná jako u lidí, až na menší pec, která dokáže spálit zvíře do 130 kilogramů.
První zvířecí krematorium na území hlavního města funguje od léta v Praze...

První zvířecí krematorium na území hlavního města funguje od léta v Praze Běchovicích. Na snímku ze 14. října je obřadní místnost a provozovatel Jan Š ... | foto: ČTK

Právě od váhy zvířete se odvíjí čas spalování i výsledná cena za kremaci, která se u velkých zvířat může pohybovat až kolem 10 000 korun. Zatím největším zvířetem, které v Běchovicích spálili, byl podle Šípka sedmasedmdesátikilogramový vlkodav. „Mohl by to být i menší poník. Musí jít ale o zvíře ze zájmového chovu, nikoliv třeba chované na maso,“ vysvětlil Šípek.

Podle zákona musí majitel mrtvé zvíře buď zakopat do země na vlastním pozemku, nebo odvézt do kafilérie. Do odpadu nepatří, je totiž považováno za nebezpečný odpad. Další možností je právě kremace.

Krematorium v průmyslovém areálu na okraji Běchovic funguje od července, po dokončení úprav venkovní části areálu ho chtějí slavnostně otevřít na začátku listopadu. Za den v průměru kremační pecí projde mezi deseti a 12 zvířaty, nespaluje se každý den, záleží na poptávce.

Přivezené zvíře putuje nejprve do chladicího boxu. Pokud si to majitelé žádají, mohou se s ním v den kremace rozloučit v obřadní místnosti. „Pokud si někdo přeje, tak se může oknem dívat i na samotnou kremaci. Většina lidí to ale nechce,“ uvedl Šípek. Pro majitele je podle něj nejdůležitější jistota, že dostanou popel svého zvířete. Proto s tělem od přijetí putuje značka ze speciální keramiky, která se v peci vypálí.

Urny na popel ze zvířat.

Po vyjmutí z pece má popel asi 800 stupňů, před nasypáním do urny musí vychladnout. „Po kremaci zbudou větší kosti v částech, které se musí v přístroji rozmělnit na jemný prášek,“ uvedl Šimov. Kromě základní plastové urny si mohou majitelé objednat i ekologické, keramické, kovové či alabastrové, často jsou zdobené zvířecími motivy. Z části popela je také možné vytvořit šperk nebo skleněnou dekoraci. Krematorium nabízí zhotovení otisku tlapek.

Přímo v Praze je běchovické zvířecí krematorium první. Podle Šípka je velmi obtížné najít pro takový provoz pozemek. V Běchovicích je krematorium mezi skladovými halami v průmyslovém areálu. Petici proti podobnému projektu na Zličíně podepsalo asi 4000 lidí, odpůrce má i chystaná stavba v Olomouci.

V roce 2013 začalo fungovat zvířecí krematorium, které přijímá objednávky v pražských Strašnicích, kremační pec má ale v Zápech u Čelákovic. První podobné zařízení v Česku funguje od roku 2003 v Brně. Kromě kremace mohou majitelé své zvířecí mazlíčky pohřbít i do země na speciálních zvířecích hřbitovech, v Česku jsou například v Brně, Praze, Kutné Hoře nebo na úpatí hory Říp u Vražkova. Ceny za uložení se pohybují řádově v tisících korun.

Autoři: ČTK, Metro.cz
zpět na článek