metro.cz

Videomapping na Mánesu je jako počítačová hra pro diváky

  11:58
Věž slouží jako zrcadlo návštěvníků. Na interaktivním Videomappingu zboříte hlavou zeď.

Další 1 fotografie v galerii
Kolemjdoucí si budou moct vyzkoušet, jak reaguje světelná instalace na pohyby snímané osoby. | foto: 3dsense / Marek VolfMetro.cz

Festival Signal

Každý večer od čtvrtka do neděle ožije v Praze 21 instalací.

  • Každý den se rozsvítí expozice v 19 hodin, pojedou až do půlnoci v několikaminutových smyčkách.
  • S výjimkou Signal Domu a 3D videomappingem na Letohrádek Kinských je zdarma.
  • Pro zvýšení bezpečnosti bude centrum města uzavřené automobilům.
  • Pro plynulost davům se doporučuje projít trasu doporučovaným směrem.
  • Uzavřené komunikace během konání festivalu: Masarykovo nábřeží: v úseku Jiráskovo náměstí – Národní, celý most Legií a Mánesův most. V celém rozsahu ulice Smetanovo nábřeží, Křižovnická a Vítězná. 17. listopadu: v úseku náměstí Jana Palacha – Na Rejdišti. Národní: v úseku Masarykovo nábřeží – Spálená. Platnéřská: v úseku Křižovnická – U Radnice. Kaprova: v úseku náměstí Jana Palacha – U Radnice.

Před Mánesem na začátku náplavky se krčí dvě pódia. První ukrývá velký mozek, čtyři počítače a dva dataprojektory s vlastním topením. „Je taková zima, že by se nám mohla zamlžovat skla dataprojektorů,“ vysvětluje Jan Hrdlička ze studia 3dsense, které připravuje interaktivní videomapping s názvem Faces na Šítkovskou věž.

Novinkou bude bezprostřední zapojení diváků. „Postaví se před notebook a jejich hlavy, coby 3D modely, se budou promítat na věž, která bude reagovat na jejich pohyby,“ říká Hrdlička. Nová technologie je postavená na kameře Real Sense od Intelu.

Oproti klasickému videomappingu se po celou dobu do programu zapojují dva programátoři. „U nás je to více počítačová hra než nějaké filmové prostředí. Protože videomapping je v principu film, který je připravený tak, aby se promítal na budovu.“

Na pódium, kde člověk strčí hlavu před notebook, povede vstupní fronta. Podívá se, jak reaguje věž na jeho pohyby, a pak odejde druhou stranou, aby se protočilo co nejvíc lidí. Plynulost pohybu návštěvníků na pódiu budou zajišťovat kustodi, kteří budou usměrňovat lidi, aby si nehráli moc dlouho. Každý člověk by měl mít zhruba 30 vteřin.

„Je to pro nás takový skok do neznáma, první věc svého typu v Česku a možná i v Evropě,“ prohlašuje Hrdlička.

V půlhodinové smyčce se budou protáčet tři desetiminutové scénáře. První rozbíjí cihličky a připomíná, že v Šítkovské věži sledovala StB Václava Havla. Druhý připomíná techniku. Třetí scénář je přírodně-pohádkový. „Ve dvou scénářích je předem namodelovaná hlava. Když lidi otvírají pusu, tak ji otvírají i na věži. Ve třetím se poznají, tam je hloubková mapa. Když člověk udělá cokoliv, tak se vidí. Nemusí to být jen hlava,“ dodává Hrdlička.

že se tam lidi poznají v pohybech, když otvírají pusu, tak ji otvírají i na věži. Ale nejsou to přímo oni. A v tom jednom se přímo poznají, tam je ta hloubková mapa, když člověk tam dělá cokoliv, tak se vidí...nemusí to být jen hlava,“ usmívá se Hrdlička.

Autor: Lucie Poštolková Metro.cz
Témata: festival
zpět na článek