metro.cz

Za tekutým zlatem v dubových sudech do smíchovského sklepení

  11:08
Více než sto let nechávají zrát maltonová vína pod Strakonickou ulicí na Smíchově. Najdete tu ty největší sudy, které se v Praze dosud používají.
Určitě nepřehlédnete na konci chodby velký sud s vyřezávanými hrozny a s názvem...

Určitě nepřehlédnete na konci chodby velký sud s vyřezávanými hrozny a s názvem firmy První kvasírny a sklepy maltonových vín Svatek a spol. Praha – Smíchov. | foto: HerbadentMetro.cz

Dubové sudy

Po metanolové aféře se zpřísnil i zákon pro výrobu alkoholických výrobků i pro jejich využití při zpracovávání. Řada menších podniků tak ukončila výrobu/zrání alkoholu v sudech. Najít dubové sudy, které se v metropoli používají, je oříškem.

  • Pro zrání barikových vín používají dubové sudy na vinici sv. Kláry a na Vinici Salabka, kde mají 225 a 500 litrové sudy.
  • Pro stařený rum dubové sudy používali Black Angel’s Baru. Svého času mívali sedm 30 litrových sudů.
  • Desetilitrový soudek z Valašska pro výrobu La Casa Havana rumu (směs několika rumů) mají v La Casa de la Havana vieja.
  • Bugsy ́s Baru používají jeden třílitrový dubový sud na staření rumů.

Procházíme dvorem na první pohled klasického domu na Smíchově. Ačkoliv hledáme tekutý klenot, nejsme v pivovaru, ale sestupujeme do sklepa, kde v dubových sudech zrají maltonová vína. „Vyrábí se z ječného sladu. A když firmu roku 1897 zakládali, vybrali si strategickou polohu nedaleko pivovaru na Zbraslavi a po pár letech přesídlili na Smíchov vedle Staropramenu,“ vysvětluje Kristýna Jílková ze společnosti Herbadent.

V současné době tu ale slad už nezpracovávají a odebírají sladové víno od českého dodavatele. Na Smíchově pak přidávají bylinný extrakt a asi 100 000 litrů vína nechávají zrát v dubových sudech. Největších, které se v Praze za tímto účelem používají.

Stačí sejít pár schodů a ocitnete se ve sklepení mezi obrovskými dubovými sudy, ve kterých by se dobře vyspal i Smrťák, stejně jako ve filmu Dařbuján a Pandrhola. Je jich tu stovka, menší i větší. Dnes využívají ty nejmenší s obsahem 1400 litrů, přičemž největší z nich má objem 4,5 tisíce litrů.

Určitě nepřehlédnete na konci chodby velký sud s vyřezávanými hrozny a s názvem firmy První kvasírny a sklepy maltonových vín Svatek a spol. Praha – Smíchov. Jedná se unikátní kousek z dob, kdy byla společnost založena. Jiný unikátní soudek zdobí sličné dámy. Nejeden pán by dozajista rád ochutnal víno z tohoto soudku, třeba na krásné snění.

Den otevřených dveří

Akce se koná v sobotu 17. října od 13 do 18 hodin na adrese Herbadentu: Strakonická 1134/13.

Tuto výjimečnou příležitost si nenechte ujít, prostory jinak nejsou veřejnosti běžně přístupné.

Dnes se využívá asi jen třetina sudů. Přibližně rok tu zrají dva druhy maltonových vín: Condurango a Maltoferrochin. Tato medicinální vína mají ozdravné účinky, což uznávaly i pojišťovny a až do roku 1954 se dávaly na lékopisy.

Maltoferrochin obsahuje extrakt z kůry tropického stromu chinovníku lékařského a pomáhá doplňovat železo chudokrevným na doplnění železa, na rekonvalescenci i těhotným ženám. Condurango s extraktem z kůry lijány Marsdenia Condurango pomáhá se zažíváním. Zlepšuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Chuťově připomíná portské víno, ale není tak sladké.

Receptura nápoje vznikla už v roce 1897 a dodnes se nezměnila. „Naše vína v dubových sudech vyhrála hned několik ocenění, například v Paříži, Bruselu, Amsterdamu, Berlíně, Vídni a dalších městech,“ ukazuje Kristýna Jílková zarámované medaile z počátku 20. století.

Stěny u stropu lemují kulivary, stolitrové skleněné báně, kde zraje bylinný extrakt.

Pod stejnou střechou Herbadentu mají ještě jeden tekutý poklad. Když se vydáte za libou vůní na dvorku, dostanete se do prostorné varny. Stěny u stropu lemují kulivary, stolitrové skleněné báně, kde zraje bylinný extrakt. Z nich se ve farmaceutické kvalitě vyrábí více než 50 let masážní gely, později přibyly i zubní pasty, ústní vody a naposledy také bylinné koupele. Jejich dokonale přírodní složení si mohli při relaxaci užívat i sportovci v olympijské vesničce v Soči.

Pokud chcete také nahlédnout pod pokličku výroby maltonových vín a nechat se obklopit vůněmi bylinných extraktů, přijďte na den otevřených dveří, které doplní i komentované prohlídky.

Autor: Lucie Poštolková Metro.cz
zpět na článek