metro.cz

Větší foto
Filmování v Praze. Ilustrační foto | foto: Lucie PoštolkováMetro.cz

V metropoli točí film o brazilském architektu českého původu

  18:30
Společnost Miracle Film ve spolupráci s britskou společností Pentagram natáčí v Praze a okolí umělecký dokument o životě a práci brazilského architekta českého původu Alfréda Willera. Snímek, jehož hlavním kameramanem je brazilský tvůrce a rodák z Uruguaye César Charlone, držitel Oscara za film Město bohů z roku 2002, režíruje jeho dcera Marina Willerová. Uvedla to sdělila Marie Grofová ze společnosti Miracle Film.

„Alfréd Willer se narodil v Kaznějově u Plzně v roce 1930 jako syn strojního inženýra Viléma Willera, který objevil způsob, jak synteticky vyrobit kyselinu citronovou. Po vpádu nacistů do ČSR v roce 1939 byla rodina nucena opustit Kaznějov. Původně chtěli její členové opustit republiku. Byly jim však odebrány pasy a tak se Willerovi uchýlili do Prahy, kde jako jedna z pouhých dvanácti židovských rodin přežili okupaci. Právě díky patentu na výrobu strategické suroviny - kyseliny citronové,“ uvedla Grofová.

V roce 1947 se Willerovi odstěhovali do Brazílie, únorové události v roce 1948 jejich myšlenky na zpětný návrat do vlasti zapudily.

Alfréd Willer se v Brazílii řadí mezi takové legendy architektury, jako jsou například Oscar Niemeyer nebo Juscelino Kubiteschek. Ve svém městě Curitiba se zasadil o základy územního plánu a zrealizoval tam mnoho pozoruhodných staveb.

Komentáře

zpět na článek