metro.cz

Včelaříci. Dětský kroužek sídlí na Vyšehradě

  18:01
Už osm let se tady děti učí, jak se správně starat o včely. Dětský kroužek Vyšehradských včelaříků vznikl díky sázce jeho zakladatele Jiřího Cafourka z Českého svazu včelařů. Vsadil se s mimopražskými vedoucími včelařských kroužků, že pražské děti mají přece jen zájem o včely a přírodu kolem sebe.
Včelaříci v plné polní.

Včelaříci v plné polní. | foto: Jiří CafourekMetro.cz

„Do měsíce jsem v Praze založil desetičlenný kroužek,“ popisuje počátky včelaříků Cafourek. Co se děti v kroužku mohou naučit? Neučíme děti jen včelařinu, ale snažíme se jim přiblížit široké zákonitosti přírody a teprve přes ně se dostáváme k hmyzu, pestré škále opylovačů rostlin a nakonec i ke včelám. Praktickou i teoretickou výuku včelařských znalostí a dovedností prokládáme hrami, soutěžemi a výukou dalších potřebných dovedností. Takže se zde učí například mikroskopování, fotografování, botaniku.

Najdeme včelaříky jen na Vyšehradě? První včelí stanoviště se třemi včelstvy má kroužek v krásné zahradě Jedličkova ústavu na Vyšehradě. Pozorní návštěvníci, kteří projdou Táborskou branou, mohou tyto úly spatřit hned pár metrů za ní po levé straně. Mezi další místa patří například Botanická zahrada Praha v Troji, první oficiální střešní včelí stanoviště v Praze na střeše Obchodního centra Chodov a v pořadí čtvrté stanoviště, opět střešní, bylo vytvořeno na zazelenalé střeše centrály Raiffeisen stavební spořitelny v Koněvově ulici v Praze 3. Domov máme však stále na Vyšehradě.

Fungujete již sedm let. Nezestárli vám již včelaříci v opravdové včelaře? Je to tak. Při vzniku kroužku bylo mladým včelníkům devět až jedenáct let. Čas však neúprosně plyne a dnes už studují na středních školách a frekvence schůzek se místo pravidelných týdenních scvrkla na čtrnáctidenní. Letos tedy pravděpodobně přijmeme opět mladou krev, aby postupně doplnila „věkem“ odcházející úspěšné členy.

Je podle vás důležité vychovávat nové včelaře? Je vědecky prokázáno, že kolaps včelstev by způsobil lidstvu obrovské problémy, které by mohly mít až katastrofické důsledky. Dnešní včela medonosná již nedokáže přežít bez péče člověka, tedy včelaře. Je proto v zájmu nás všech získávat, vychovávat a podporovat mladé včelaře, kteří jediní mohou převzít štafetu péče o včely.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek