metro.cz

Co se skrývá za ohradou? Archeologové hledají základy Mariánského sloupu

  10:48
Nenápadná ohrada uprostřed Staroměstského náměstí skrývá jeden z nejzajímavějších archeologických výzkumů posledních let. Pod dlažbou náměstí pátrají archeologové po tom, co zbylo ze základů Mariánského sloupu.

Další 1 fotografie v galerii
Archeologové hledají na Staroměstském náměstí (za ohradou) základy Mariánského sloupu. | foto: Robert Oppelt, Metro.cz

Výzkum přijde zhruba na dvě stě tisíc korun a zaplatí ho Společnost pro obnovu Mariánského sloupu. „Veškeré náklady byly uhrazeny díky finančnímu daru, který nám na tento účel šlechetně věnoval jeden z našich členů,“ uvedl mluvčí společnosti Karel Kavička.

Výzkum je poslední překážkou, která společnosti brání, aby mohla požádat o stavební povolení na obnovu památky. Ta z ­náměstí zmizela před 97 lety.

Archeologům by se mohlo podařit najít některé zajímavé věci, například schránku se zakládací listinou nebo zbytky základů. Sloup byl totiž tesán přímo na náměstí a ze zbytku použitého kamene byly postaveny základy.

Archeologové ale nečekají, že by se pod dlažbou mohly skrývat nějaké zásadní objevy. V metropoli se totiž ukrývá určitě více pokladů legendárních než těch skutečných. Poslední našli v Praze archeologové v červnu 2006. Přímo v centru města objevili keramickou nádobu, takzvaný loštický pohár, plný drobných stříbrných mincí z patnáctého století. O­ tři roky později pak objevili dělníci na Smíchově půl tuny stříbrných předmětů.

Hledané a nalezené poklad

Velké nálezy většinou provází náhoda. Častěji než archeologové je najde lžíce bagru nebo dělník s krumpáčem.

  • Stačilo jedno kopnutí krumpáče v roce 2009 do nenápadné zdi na Smíchově a metropole zbohatla o více než šest milionů korun. Ve zdi byla ukryta bezmála půltuna stříbra, kterou tam před nacisty nebo komunisty ukryl pražský zlatník. Poklad získala Praha.
  • Ukrytí rodinného majetku nebylo v době příchodu totality tak neobvyklé. Podobně ukryl nejlepší lahve koňaku a vína třeba slavný lahůdkář z Národní třídy Jan Paukert. Z úkrytu vyjmul lahve, které za čtyřicet let neztratily na ceně, až v devadesátých letech minulého století po restitucích.
  • Sedm set zlatých a stříbrných mincí se našlo na začátku loňského března při stavebních pracích ve starých Modřanech. Opět zaúřadovala náhoda, když poklad vyrýpnul bagr.
  • Dva poklady hledali archeologové před několika lety v centru Prahy. Čtvercový opukový kámen před hlavním oltářem kostela svatého Haštala měl skrývat místo, kde měly být podle restaurátora Denise Anfilova ukryty ostatky Anežky Přemyslovny. Nebyly.
  • Druhé hledání bylo úspěšnější. Pět dní měl tým českých a ­dánských vědců na to, aby prozkoumal čtyři sta let staré ostatky slavného dánského vědce Tycha Braha. Ty byly pod náhrobkem v Týnském chrámu. Cílem průzkumu bylo zjistit, jestli byl slavný hvězdář otráven, nebo ne.
Autor: Robert Oppelt
zpět na článek