metro.cz

Větší foto
Malešický park | foto: Michal VoskaMetro.cz

Výsadba za děti se mění. Nově se počítá jen s polovinou stromů

  5:40
Už osm let probíhá v Praze 10 populární projekt. Příští rok ale dojde ke změně, která počet stromů o dost sníží.

Projekt výsadby stromu za každé nově narozené dítě na desítce se stal oblíbeným, brzy ale už nebude mít každý nový občan svůj strom. „Nově bude výsadba probíhat za skupinu deseti dětí. Tato změna se týká dětí, které se účastní vítání občánků od druhé poloviny letošního roku. Za děti, které byly na vítání dříve, se výsadba bude provádět ještě v původním rozsahu projektu, tedy strom za dítě,“ říká ke změně mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Za osm let trvání projektu už bylo vysázeno 3586 dřevin. Například předloni i díky revitalizaci Malešického parku přibylo na území desítky 648 nových stromů.

Nejbližší výsadba proběhne ještě během letošního podzimu, ale podle starých pravidel. Ke zmíněné úpravě dojde až za rok.

„Výsadby v novém režimu, tedy pro skupinu dětí, začnou zřejmě až od podzimu příštího roku. Stromy by měly být stejně jako nyní osázeny cedulkou se jménem dítěte,“ upřesňuje Novák a přidává i důvody změn: „Problémem je nedostatek dalších, vhodných míst pro nové stromy v počtu dětí, kterých se to týká (ročně jde o cca 550 – 600 stromů). Docházelo by k zahlcování prostranství zelení, což z hlediska celkové koncepce jednotlivých ploch není vhodné a do budoucna může způsobovat problémy s údržbou.“

Nově se bude ročně sázet asi 200 až 250 stromů. Do projektu se musí rodiče hlásit při vítání občánků.

Komentáře

zpět na článek