metro.cz

Po letech se podzámčí vrátí zapomenutá krása. Průhonický park čeká velká obnova a třicet milionů

  17:47
Pokud se chystáte na výlet do Průhonického parku, připravte se na některá omezení. Botanický ústav Akademie věd, který památku zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO spravuje, připravuje rozsáhlou obnovu celého podzámčí. Začne ještě letos a skončí v polovině příštího roku.

Další 3 fotografie v galerii
Podzámecké alpinum v Průhonickém parku. | foto: Botanický ústav AV ČR

Nejkrásnější park

Přírodně krajinářský park o rozloze 250 ha založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca.

● Využil členité údolí Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka.

● Použil původní domácí dřeviny v kombinaci s dovezenými cizokrajnými. Těch má

cennou sbírku – asi 1600 druhů.

● Roste tu osm tisíc rododendronů a azalek.

„Cílem této náročné obnovy je zejména zpřístupnění návštěvnicky velmi atraktivní části parku pro veřejnost a navrácení jejího původního reprezentativního stavu,“ vysvětluje Kateřina Poláková z botanického ústavu.

Průhonické alpinum založené hrabětem Silva-Taroucou je v evropském měřítku unikátní. Je považováno za jedno největších a nejstarších v Evropě. Za téměř stoletou existenci alpina však nebyla péče o všechny jeho části vždy dostatečná.

V důsledku toho je dnešní stav některých jeho partií prakticky havarijní. „Bude obnoveno historické alpinum na svazích pod zámeckou baštou, partie pod vyhlídkovou terasou, historická Růžová zahrádka přiléhající ke kostelu, okolí studánky, svahy na pravém břehu rybníka a vyhlídková terasa při takzvaném starém alpinu,“ popisuje Poláková.

Cílem obnovy je tuto část parku zpřístupnit veřejnosti, obnovit neopakovatelné výhledy do parku i zpět na budovu zámku. Obnovené části budou osázeny původními či starými sortimenty skalniček, trvalek, keřů a růží.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek