metro.cz

Není nad domácí med. Jak se stát včelařem?

  7:36
Roste trend domácího včelaření, a to třeba i v centru Prahy. Ačkoliv jsou sice včely už zazimované, pro začátečníky je ideální právě teď začít se studiem odborné literatury jako přípravou na včelaření.
Včely mají zajímavou vlastnost, dokážou hodně chyb včelaře samy napravit. | foto: Flickr/AndreasMetro.cz

Jak vypadá zdravé včelstvo?

Zdravé včelstvo příjemně voní, staví na mezistěnách, reaguje na snůšku a teplotu, nekálí v úle, má hezké plodové těleso, okolo něj má zásoby pylu a nad ním medu. Co musí splňovat včelstvo vhodné k chovu:

  • Je mírné a neobtěžuje včelaře a kolemjdoucí.
  • Nerozbíhavost. Když včelař otevře úl, aby se všude nerozlézaly.
  • Efektivnost. Aby nosili dostatek pylu, a medu.
  • Čistící pud. Včely musí udržovat v úlu hygienu a čisto, jak mají.
  • Nerojivost. I když je to pro včely přirozené.
  • Nesmí být nosematické (napadenou parazitem, který způsobuje průjmové onemocnění). Ale mělo by být varroatolerantní (Varroatolerance označuje schopnost včelstva žít s parazitickými roztoči Varroa destructor (kleštík včelí) bez klinických projevů varroázy i bez pomoci včelaře. Varroarezistence vůbec nedovolí napadení včelstva kleštíkem). Z důvodu snižování populace roztoče, by včelstvo nemělo v říjnu, listopadu a prosinci plodovat.

Díky zeleným parkům a různorodé květeně se v Praze včelám daří. O tom svědčí i řada úlů, které najdete na střeše OC Plaza na Novodvorské, Národního divadla, OC Chodov, Raiffeisen banky na Praze 3, Veterinární kliniky Jaggy Praha 6, Hotelu Intercontinental i činžovních domů v Holešovicích, na Břevnově a ve Vršovicích. Na jaře tam vesele bzučí včely medonosné. „Praha poskytuje hodně snůškových květů. Pořád něco kvete, a tak mnoho včelařů dosahuje velkých výnosů,“ řekl Dan Stauch, který včelaří v okolí Prahy devět let.

Zazimování včel je nejlepší stihnout v polovině prázdnin, aby bylo vše v klidu. „Poté se už jen chodím dívat, jak jsou na zimu připravené, včelař musí být dobrý pozorovatel přírody a pružně reagovat,“ dodal Stauch. Včelař čte z úlu jako z knihy a dívá se, jestli jsou úly v pořádku a#nemají třeba díry od strakapouda. „Maximálně jim přidám koncem srpna nějaké zásoby, uloží si je, kam potřebují. Když se v nich někdo bude zbytečně hrabat a#zpřehází jim to, znervózní,“ dodal.

Podle něj mají včely doletovou vzdálenost do pěti kilometrů, ale jen zdravé a silné mohou něco donést. Proto je lepší chovat raději méně včelstev, než jich mít více, ale slabších. Ideální pro pastvu je okruh do 700 metrů.

Pokud se chystáte na chov včel, nejprve si toho co nejvíce přečtěte. Doporučuje se Víkendový včelař od Karla Weisse nebo Včelařství od Vladimíra Veselého.

Než si koupíte a umístíte včely, musíte to nahlásit minimálně pět dní předem na obecní úřad v místě, kde včely budou, a to i s povolením majitele a nájemce pozemku. Zároveň se přihlásíte do evidence u Českomoravské společnosti chovatelů. Je slušnost oznámit umístění včel místnímu včelařskému spolku. Při plánování musíte brát ohledy na okolí a raději se dovolit sousedů. Při přemístění včelstev mimo obec se musí provést vyšetření, jestli nemají mor včelího plodu. Pokud se někde vyskytne, pět let je daná lokalita pod kontrolou.

Asi nejlepší je vše odkoukat od zkušeného včelaře a stát se členem Českého svazu včelařů, kde začátečníkům pomohou. Pokud někdo včely ošetřovat neumí nebo o ně nedbá, stane se zdrojem nebezpečné nákazy pro včely ostatních včelařů.

Kolem úlu byste měli udržovat čisto. Snadněji pak budete pozorovat dění okolo úlů. „Může se stát, že před úlem vidím hromádku včel s označenou matkou. Včelí matky se značí pěti barvami, letos to byla kupříkladu modrá. Matky mají na zádech malé číslíčko, tak přesně vím ze kterého úlu a jak stará matka byla,“ říká Stauch.

Letošní velká vedra nepřála ani včelám. „Když se mi matky vrátily ze snubního proletu, nebyly některý dobře oplodněný, i když vypadaly pěkně, byly trubcokladný. Když vedra opadly, druhá série se zdařila,“ dodal.

Jaké chyby včelaři nejčastěji dělají?

Včely mají zajímavou vlastnost, dokážou hodně chyb včelaře samy napravit.

  • Včely musí mít dostatek prostoru, zásob a to jak medu, tak pylu.
  • Když jim včelař sebere všechno a nechá je chvíli hladovět, dokrmí cukrovým roztokem, tak to včelám příliš nesvědčí.
  • Nakrmit na zimu včas a dostatečně.
  • Hlavně začínající včelaři, by měli dodržovat metodiku ošetřování včelstev, aby nebyli zdrojem nákazy pro ostatní.

Včely se nerojí zbytečně. Při rojení stará matka s některými včelami odletí, vezmou si dostatek medu na přežití, ale nechá tam plod, zásoby a matečníky ze kterých se rodí nové matky, aby mohl zbytek včelstva existovat. Z jednoho včelstva se stala dvě. Matečníků může ve starém včelstvu být třeba i 40, z nich může být 40 matek. „Matky se rodí postupně, mohou se mezi sebou poprat na život a na smrt, vyhrává ta prvorozená, nebo nejsilnější. Některé vylíhlé matky usmrtí nevylíhlé ještě v matečníku. Pokud přetrvává ve včelstvu rojová nálada vyletí tzv. poroje a včelstvo se úplně vyrojí, a to je chyba...,“ uvedl Stauch. Aby se to nestalo, musíme vyrojené včelstvo prohlédnout a přebytečné matečníky odstranit, můžete nechat vedle sebe maximálně dva, ale jeden stačí.

„Píšu si datum, při dalších kontrolách zjistím, jestli se matka vylíhla a zda klade. Používám barevný připínáčky k označení rámečků, abych matečníky neznámého stáří neponičil, nebo nezabil matku,“ uvedl. Pro včelaře je nejlepší, když se včelstvo do rojové nálady vůbec nedostane a včelař chová včely z vybraných úlů, ve kterých včely mají žádoucí vlastnosti, dodal.

U nás se nejčastěji používá rozměr úlu 39 * 24 cm, tzv. Adamcova míra. Ale každému vyhovuje něco jiného. Je dobré, mít úl zasíťovaný, aby se do něj dostalo nic, co tam nepatří a aby větral. Stačí pár včel, které mávají křídly tak, že vytváří neskutečný fén a snadno tak odvětrají vedro, když je třeba.

První snůška je z vrby, javoru, pampelišek a ovocných stromů, tento světlý květový med má zajímavou chuť. Tmavý je z výměšků mšic a podobného hmyzu, není z nektaru, ale z medovice. U nás mají lidi raději tmavý med. Na západ od Čech chtějí světlé medy, na východ od nás chtějí tmavé medy. Světlý má víc vitamínů, tmavý má víc minerálů. V rozumné míře jsou oba druhy medů velice zdravé.

Autor: Lucie Poštolková Metro.cz
zpět na článek