metro.cz

Větší foto
Budova ministerstva dopravy na Nábřeží Ludvíka Svobody. | foto: google.maps.comMetro.cz

Výročí listopadu otevírá i dveře někdejšího bytu prezidenta Gustáva Husáka

  9:41
Veřejnosti se dnes v 10 hodin otevřou dveře budovy ministerstva dopravy, kde za minulého režimu sídlila komunistická strana. V rámci připomínky boje za svobodu a demokracii si zájemci budou moci prohlédnout podzemní kryt komunistických funkcionářů nebo prostory bývalého bytu někdejšího prezidenta Gustáva Husáka. Navštívit ale mohou i kancelář nynějšího ministra dopravy a místa, kde se natáčely filmy jako České století, Bony a klid 2 nebo bondovka Casino Royale.

Pro návštěvníky je dnes od 10 do 16 hodin připravena prohlídková trasa, která ukáže nejzajímavější místa z historie nábřežního komplexu.

Kromě toho zájemci uvidí i několik expozic, jejichž prostřednictvím se jim představí organizace podřízené ministerstvu dopravy jako Ředitelství silnic a dálnic, Správu železniční dopravní cesty a Ředitelství vodních cest.

Reprezentativní budova na vltavském nábřeží, která je dnes kulturní památkou, byla původně postavena pro ministerstvo železnic. V letech 1960 až 1990 se stala sídlem Ústředního výboru KSČ.

Neoklasicistní stavba s šestipatrovým středem a třípatrovými křídly vyrostla v letech 1927 až 1932 podle projektu architekta Antonína Engela, mimo jiné autora budov vodárny v Podolí, generálního štábu na Vítězném náměstí, stejně jako urbanistické koncepce nových Dejvic. O sochařskou výzdobu budovy se postarali Josef Mařatka, Josef Pekárek a Ladislav Kofránek.

Komentáře

zpět na článek