metro.cz

Větší foto
Palác Lucerna | foto: Wikimedia Commons

V Praze začne 18. ročník festivalu francouzského filmu

  5:46
Film Rodinka Bélierových režiséra Erika Lartigaua zahájí dnes v kině Lucerna 18. ročník Festivalu francouzského filmu. Kvůli tragickým událostem v Paříži a situaci ve Francii se zahájení ponese v pietním duchu. Organizátoři se nakonec rozhodli uskutečnit všechny plánované projekce; zrušili jen zahajovací recepci na francouzské ambasádě.

Přehlídka nabídne divákům 57 filmů a kromě Prahy se uskuteční v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. V metropoli skončí 25. listopadu uvedením filmu Zbrusu nový zákon režiséra Jaka van Dormaela.

Tři předpremiérové tituly mají v Praze doprovodit jejich tvůrci. Režisér Xavier Beauvois uvede 20. listopadu ve Světozoru svůj film Cena slávy, jeho kolega Arnaud Desplechin představí o tři dny později v Lucerně svůj nejnovější počin Tři vzpomínky a Jean-Pierre Améris uvede 25. listopadu v Kině 35 Francouzského institutu komedii Rodina k pronájmu.

Výběr předpremiérových titulů nabídne tucet žánrově pestrých celovečerních filmů včetně snímků uvedených v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes. Nejmladším divákům nabídne příběh Malého prince v animovaném filmu Marka Osborna. Českou premiéru bude mít 3. prosince. Projekce doplní v galerii Francouzského institutu výstava filmových plakátů.

Komentáře

zpět na článek