metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Dělníci rozebírají nepovolenou předzahrádku v Národní ulici. | foto: Lucie DivíškováMetro.cz

Nejvíc restauračních předzahrádek je v centru. Celkem téměř 260

  8:45
Metropole má zhruba 280 míst vyhrazených pro restaurační předzahrádky. Podle novely tržního řádu je drtivá většina z nich, téměř 260, v historickém centru města, především na Staroměstském a Václavském náměstí, ale i v Pařížské ulici, na Malostranském náměstí nebo v Loretánské ulici. Praha 1 podle mluvčí Veroniky Blažkové z pronájmů ročně vydělá kolem 70 milionů korun.

Podle schváleného seznamu z celkového počtu předzahrádek jich je pět v Praze 4, jedna v Praze 5, dvě na území Prahy 7 a tři v Praze 8. Dalších deset je v jiných městských částech. Provozovatelé podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana platí za zábor veřejného prostoru magistrátu i místní radnici. Každá městská část stanovuje poplatek podle svého rozhodnutí.

Předzahrádky většinou stojí před restauračním zařízením, nejčastěji na veřejných místech, jako jsou chodníky nebo náměstí. Například nedaleko Staroměstského orloje zabírá v letních měsících posezení takřka celou plochu Malého náměstí. Někteří provozovatelé mají nájemní smlouvy uzavřeny jen na sezonu od jara do podzimu, konkrétně od dubna do listopadu, jiní nabízí ve vyhřívaných prostorách služby celoročně.

Památkáři se již několik let pokouší vzhled zařízení regulovat a zároveň kultivovat. Výsledky se ovšem dostavují jen pozvolna. Mnozí restauratéři totiž mají veřejné plochy pronajaté dlouhodobě a podmínky smluv se tak těžko mění.

Komentáře

zpět na článek