metro.cz

Dalších 8 fotografií v galerii
Polský kamion strhl troleje v Holešovicích. | foto: Tadeáš HavlíkMetro.cz

Neopatrnost řidičů komplikuje dopravu a způsobuje škody za miliony

  8:49
Nečekanou zatěžkávací zkouškou prošel v pátek nově zrekonstruovaný úsek tramvajové tratě vedoucí Vršovicemi. Nákladní auto strhlo trolej v podjezdu pod železničním nadjezdem u Fidlovačky a vzhledem k pokračující rekonstrukci Bělehradské sem byly odkloněny všechny tramvaje z této částí města.

„Při této mimořádné události u Fidlovačky byly poškozeny dva sloupy trakčního vedení, 30 metrů troleje i další zařízení,“ popisuje mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Škoda je zatím odhadnuta pouze předběžně, ale nebude malá. K částce za opravu totiž dopravní podnik musí připočítat i zavedení náhradní dopravy nebo zásah hasičů. Podobná nehoda přitom není nijak výjimečná. Den před tím, ve čtvrtek podobným způsobem zablokoval nepozorný řidič kamionu podjezd u Výstaviště.

Podobným nehodám, které způsobuje hlavně nepozornost řidičů nákladních aut, se dá podle dopravního podniku zabránit jen těžko. Kromě značek jsou podjezdy vybaveny i výstražnými zařízeními. „Na místech, kde je to technicky možné, jsou umístěné zábrany v podobě kovových kruhů nad jízdním pruhem, které nepozorného řidiče upozorní zvukem,“ popisuje Řehková. Důvodem proč řidiči chybují, jsou většinou stále stejné, kromě neopatrnosti, třeba i to, že používají navigaci určenou pro osobní auta, která je do podjezdu navede.

Dopravní podnik opravy ročně stojí miliony. Mnohem víc by pak stálo jediné řešení, které může problém definitivně vyřešit, přestavba starých podjezdů, které s velkými kamiony nepočítaly. Nejčastější místa poškození trolejí jsou oba podjezdy v okolí Výstaviště, Fidlovačka a podjezd Zahradní město. Počet podobných nehod stále stoupá. Za letošní rok jich dopravní podnik eviduje 38 a za celý loňský rok jich bylo 39.

Komentáře

zpět na článek