metro.cz

ROZHOVOR: Občas je správné dělat nepopulární rozhodnutí, říká Adriana Krnáčová

  9:21
Rok ve funkci slaví pražská primátorka Adriana Krnáčová. Čas na oslavu jí ale dnes asi nezbude. Čeká ji náročné jednání jak zastupitelstva, tak i ­koalice, která se ocitla v ­krizi a dosluhuje.

Další 1 fotografie v galerii
Adriana Krnáčová. | foto: Martin MašínMetro.cz

Co považujete za váš největší úspěch?

Opencard. Už nás nikdo nevydírá a nevycucává z města peníze. Město už neplatí měsíční paušály za nic. Rozhodnutí vrátit se k papíru bylo v ­danou chvíli správné. Navíc jsme začali pracovat na projektu Prague Market, což je jednoduché a levné řešení, které Pražanům umožní platit všechny poplatky na jednom místě a pohodlně z­ domova.

Čekal jsem, že zmíníte spíš Blanku nebo metro A...

Otevření Blanky byl velký úspěch. Za osm měsíců se nám podařilo ji otevřít a nenechat se vydírat. Udělala se i­ spousta maličkostí, které nejsou tolik vidět.

Bude dnešní zastupitelstvo klidnější než to předchozí, kde se rozpadla rada?

Nemyslím si, že by se dnes něco zásadního stalo. Ukončíme do 11. hodiny přerušené zastupitelstvo a pak nastane další schůze zastupitelstva. Moje ambice je vést to v pracovním tónu a skončit do 19. hodiny.

Jsou tam ale i problematické body...

Bude tam regulace hazardu a záruka pro Škodu Transportation. U ­těchto bodů počítám s delší diskusí.

Pokračují jednání o koalici?

Jednáme a vyjednáváme. Pražská politika má to kouzlo, že je nepochopitelná a těžko se orientujete v tom, kdo chce co a za jakou cenu.

Je dohoda na dobré cestě?

Pro mě je stávající koalice z ­lidského hlediska pořád to nejlepší.

I když koalice dosluhuje, podařilo se schválit některé významné věci, třeba novelu tržního řádu, která zakazuje podomní prodej.

Není nic horšího, než když se vám někdo vlomí do dveří a nutí vás, abyste mu ukázal smlouvy třeba na energie. Jsou to šmejdi, kteří tahají z ­lidí peníze.

Veškerý podomní obchod bude zakázán?

Ano. A ani nebude možné vybírat na reklamních akcích peníze, a to ani sedm dní poté. To je opatření, kterým chráníme lidi. Ale tržní řád reguluje i umístění a­ obsah stánků, které nejsou kamennými prodejnami.

Představila jste nový městských mobiliář, máte i další plány?

Chceme začít rekonstruovat spodní část Václavského náměstí, myslím, že je to na dobré cestě. Chceme oživit Výstaviště, zbourat ploty mezi Stromovkou a Výstavištěm. Chceme, aby tam lidé chodili sportovat, za zábavou. Ne jen na matějskou.

Když mluvíte o Stromovce, co Šlechtovka?

To je velká bolest, kterou je potřeba řešit. Už letos bylo v ­rozpočtu 32 milionů a i příští rok budeme v obnově pokračovat. Chceme oživovat veřejný prostor i jinde, Institut plánování a rozvoje má zpracovat studii, jak by šlo oživit Dvořákovo nábřeží. Počítáme i s oživením náplavky na Smíchově. Okolí řeky si zaslouží větší pozornost.

Pořád plánujete i muzeum moderního umění?

Chtěla bych vypsat volnou soutěž na architektonický návrh muzea moderního umění. Mohlo by stát na Letné, na místě Stalina. Dvacet let nic takové nepostavilo. V­ Evropě se staví muzea a galerie a Praha zůstává pozadu. Příští rok připravíme podklady a vyhlásíme soutěž. Peníze jsou teď to nejméně podstatné.

Poslední, co chce dosluhující koalice schválit, je rozpočet. Jaké jsou jeho priority?

Začala stavba Ústřední čistírny odpadních vod, budeme stavět protipovodňová opatření za čtyři miliardy u ­trojské zoo, na Zbraslavi, okolí Botiče a Rokytky. Řešíme i výkup pozemků pro metro D nebo chystáme opravu Libeňského mostu.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek