metro.cz

Na výstavě je kniha, kterou vzali mrtvému, ale i ta s přípisem cenzora Koniáše

  8:54
V Českém muzeu hudby v Praze můžete ode dneška až do 6. března navštívit výstavu nazvanou Komu asi patřila? Návštěvníci se v osmi oddílech expozice dozvědí, co si do svých knih zapisovali spisovatelé, umělci, politici, učenci, knihovníci či šlechtici, jaké knihy sbírali, co četli, komu knihy věnovali a co obdarovaným do knih napsali.
Melantrichova Biblí česká (Praha, 1567) s cenzurním přípisem Antonína Koniáše.

Melantrichova Biblí česká (Praha, 1567) s cenzurním přípisem Antonína Koniáše. | foto: Knihovna Národního muzeaMetro.cz

K vidění je například Špalíček kramářských tisků s originální vazbou a titulním listem Josefa Váchala či kniha, ve které z neznámých příčin uvízla kulka ze střelné zbraně.

„Rozhodli jsme se ukázat rozmanitost knižního bohatství muzea,“ říká Jaroslava Kašparová z Knihovny Národního muzea.

Nemusíte se bát, že byste po celou výstavu naráželi jen na knihy, ač vzácné. K vidění jsou i jedinečné předměty spjaté s danými osobnostmi. Například si můžete osahat pracovní stůl Karla Havlíčka Borovského, prohlédnout si vestičku Emmy Destinové, kalamář Boženy Němcové či sokolskou čapku a opasek Miroslava Tyrše.

Některé vystavené vzácnosti doplňuje i zvuková nahrávka, třeba u dedikace Václava Čtvrtka v knize Pohádky ze čtyř studánek herci Karlu Högerovi. Rumcajse v jeho podání si pak můžete poslechnout.

Vstupné do Českého muzea hudby i na výstavu stojí 120 korun, snížené 80 korun. Otevřeno je denně kromě úterý od 10 do 18 hodin.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek