metro.cz

Větší foto
Knihovna v Záhřebské ulici. | foto: Google MapsMetro.cz

Knihovna v Záhřebské ulici zůstává, dohodla se s novým majitelem

  8:17
Na Vinohradech v Záhřebské ulici pobočka městské knihovny zůstává. Knihovna se s bytovým družstvem, které dům koupilo, dohodla na výši nájmu. Na včerejším jednání zastupitelstva Prahy 2 to řekl radní Jaroslav Šolc (Občané za spokojené bydlení). Městská část vyzvala vedení hlavního města, které knihovnu zřizuje, aby rozdíl platilo. Zároveň zastupitelé odmítli prodat jako celek dům s další pobočkou knihovny, bude se prodávat po jednotlivých bytech.

Rozdíl mezi nájemným knihovny před prodejem celého domu bytovému družstvu a nově dohodnutou částkou je asi 100 000 korun ročně. Původně družstvo podle vyjádření městské části požadovalo až dvojnásobek původních 300 000 korun za rok.

Knihovna v Záhřebské ulici měla v roce 2013 téměř 4400 zapsaných čtenářů, ročně ji navštívilo přes 21 000 lidí a půjčili si přes 58 000 knih, audioknih a deskových her. V Praze 2 je kromě ní a knihovny na Vinohradské třídě ještě pobočka v Dittrichově ulici a na Ostrčilově náměstí. Poblíž je i pobočka v Korunní, která ale už spadá pod Prahu 10. Celkem má pražská městská knihovna 42 poboček a dvě pojízdné, takzvané bibliobusy.

Petici za zachování knihovny v Záhřebské podepsaly stovky lidí, dostali ji i magistrátní zastupitelé. Zastupitelé Prahy 2 včera podpořili návrh, aby se bez nebytových prostor prodal bytový dům v Dittrichově ulici, kde je další pobočka městské knihovny.

Komentáře

zpět na článek