metro.cz

Staré tisky ze strahovské knihovny budou restaurovat studenti VŠCHT

  14:07
Studenti Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) se budou podílet na konzervování a restaurování rukopisů uložených v knihovně ve Strahovském klášteře. Budou mít také možnost zkoumat fondy této knihovny a provádět chemické analýzy iluminací středověkých rukopisů a tisků. VŠCHT se totiž s Královskou kanonií premonstrátů na Strahově domluvila na spolupráci, sdělil tiskový mluvčí této univerzity Michal Janovský.
Strahovský klášter | foto: Wikimedia CommonsMetro.cz

VŠCHT bývá tradičně spojována především s průmyslem, ale nabízí také studium v programu Konzervování-restaurování objektů kulturního dědictví - uměleckořemeslných děl. Při letních praxích studenti působí ve významných kulturních institucích, jako jsou archivy, knihovny, muzea nebo galerie. Mají poznat jejich chod a reálné problémy spojené s péčí o památky, řekl vedoucí Ústavu chemické technologie restaurování památek Michal Ďurovič.

Nyní by praxe mohli studenti absolvovat i ve strahovské knihovně, kde by navíc mohli najít i materiál pro své semestrální nebo závěrečné práce. „Tyto práce jsou koncipovány jako restaurování reálných předmětů kulturního dědictví pod vedením našich pedagogů a restaurátorů, kteří mají povolení ministerstva kultury k restaurování kulturních památek. Dohodli jsme se, že některé předměty z depozitářů Strahovského kláštera budou restaurovány právě našimi studenty,“ uvedl Ďurovič.

Strahovská knihovna nyní univerzitě poskytuje vzorky k nedestruktivním analýzám pro doktorskou práci, která analyzuje historický knihtisk, konkrétně chemické složení tiskařských černí od středověku po současnost.

Díky nově navázané spolupráci budou mít studenti VŠCHT přistup k jedinečným historickým sbírkám. V současné době se připravuje například rozsáhlé restaurování významného bohatě iluminovaného středověkého rukopisu z doby Karla IV. Pontifikálu Albrechta ze Šternberka, který je uložen právě ve strahovské knihovně.

Fakulta chemické technologie VŠCHT nabízí čtyři bakalářské obory v programu restaurování děl, které se liší především zaměřením na různé materiály. Letos nastoupilo 33 studentů do prvního ročníku bakalářského studia a dvanáct lidí zahájilo magisterský stupeň.

Absolventi bakalářského studia se uplatňují jako restaurátoři v muzeích, galeriích nebo na volné noze. Magistři, kteří vystudovali technologii konzervování a restaurování pracují jako technologové, materiáloví inženýři nebo výzkumní pracovníci v laboratořích restaurátorských pracovišť různých institucí. „Mohou se také uplatnit v průmyslu zaměřeném na produkci materiálů a technologií pro ochranu a konzervování památek,“ doplnil Ďurovič.

Autor: ČTK
zpět na článek