metro.cz

Další 2 fotografie v galerii
Vzpomínka na Václava Havla | foto: Jiří Šejna

Srdce na Hrad a krátké kalhoty. Lidé budou v pátek vzpomínat na Václava Havla

  17:41
Lidé po celé republice si budou v pátek připomínat Václava Havla, který před čtyřmi lety zemřel. Nejčastěji si zřejmě povytáhnou kalhoty, aby tak odkázali na Havlovo vystoupení na vojenské přehlídce s povytaženými nohavicemi. Stane se tak nejen v České republice, akci s krátkými kalhotami uspořádá i katedra bohemistiky na univerzitě v polské Vratislavi či ctitelé Havla v ukrajinském Kyjevě.

Zhruba dvoumetrové srdce vyrobené akademickým malířem Ondřejem Krajákem a další už menší ručně vyrobená srdce ponesou lidé v pátek večer k Pražskému hradu z Václavského náměstí. Připomínka s názvem „Srdce na Hrad“ začne v 18:00 hodin, kdy účastníci pochodu vyrazí od sochy sv. Václava.

Hudebník Jiří Bareš svolal akci, aby připomenul Havlovy postoje. „Mám za to, že doba, ve které se nacházíme, až moc rozděluje naší republiku a nejen ji. Nevraživostí ani násilím se nic nevyřeší. Podle mě je hlavní, aby se každý z nás choval slušně, aby ctil pravdu, morálku a aby následoval odkaz, na kterém byl náš stát postaven a díky kterému jsme si našli místo v demokratickém světě,“ uvedl v pozvánce.

Čtení z Havla

V divadle Alfred ve dvoře v Holešovicích se mohou zájemci od 16:00 zapojit do čtení z Havlových textů. Myšlenka „Čtení z Havla“ vznikla v den jeho úmrtí před čtyřmi lety. „Poprvé jsme četli venku, v zimě pod svatým Václavem. Několik přátel jen přineslo knihy a mikrofon, pak se začali přidávat lidé okolo. Úplně neznámý člověk nám pak večer přivezl na autě zesilovače, abychom prý byli líp slyšet,“ uvedl jeden z organizátorů akce Matěj Chytil. Loni se akce osvědčila v komornějším divadelním prostředí Alfreda ve dvoře. Letos budou dveře divadla pro „Čtení z Havla“ otevřené od 16:00 do 21:00.

V Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici 13 zazní od 20:30 proslulá Audience, a to v podání studentského souboru OLDstars. Před divadelní hrou se v prostoru knihovny uskuteční pietní setkání části z Havlových někdejších spolupracovníků a přátel. Už ve čtvrtek v knihovně zahrají studenti herectví DAMU jednoaktovku Vernisáž.

Rekviem za bývalého prezidenta

Rekviem za bývalého prezidenta odslouží v pátek večer v kostele sv. Anny, z něhož Havel se svou ženou Dagmar budovali společenské centrum, pražský arcibiskup a někdejší Havlův spoluvězeň Dominik Duka.

V Česku se k připomínce připojí prostřednictvím čtení, filmových projekcí či výstav také Havlovi příznivci například v Brně, Opavě, Českých Budějovicích, Litomyšli a Chotěboři.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve své chalupě na Hrádečku. Na jeho odchod okamžitě začali lidé spontánně reagovat vzpomínáním a setkáváním se, na veřejných místech zapalovali svíčky. V kostele sv. Anny se rakvi s jeho ostatky přišly v dalších dnech poklonit tisíce lidí. Státní pohřeb se konal 23. prosince v katedrále svatého Víta. Přijelo na něj 16 hlav států.

Komentáře

zpět na článek