metro.cz

Noclehárny pro bezdomovce jsou plné. Místa jsou ještě na lodi pod Štefánikovým mostem

  13:37
Mrazivé počasí zahnalo bezdomovce do zimních nocleháren, které jsou již plné. Další místa jim nabízí loď Hermes. Pokud by bylo třeba dalších míst, otevřou se na noc i dvě denní centra, informovalo dnes Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), které zimní opatření koordinuje. Za prosinec poskytla dvě zařízení s kapacitou zhruba 200 lůžek přes 4700 noclehů, uvedl magistrát.
Loď Hermes pro pražské bezdomovce | foto: Praha.eu

Poprvé se obě noclehárny naplnily už dva dny před koncem roku. „Naplněnost obou zimních nocleháren byla též 1. až 3. ledna. I v těchto dnech byli klienti, kteří již nemohli využít služeb zimních nocleháren, umísťováni po celou noc na lodi Hermes,“ informovalo CSSP. V neděli v noci šlo o 26 lidí. Obvykle klienti na lodi Hermes za ubytování platí a nesmí být pod vlivem alkoholu, nyní je ubytování zdarma a i tolerance alkoholu je vyšší.

Pokud by se naplnila loď Hermes, plánuje CSSP ještě otevřít pro přenocování dvě z denních center pro bezdomovce. Další možností jsou vytápěné stany s kapacitou až 250 míst, které by se nejspíš stavěly na ostrově Štvanice. Na opatřeních na pomoc lidem bez domova spolupracují Armáda spásy, organizace Naděje, Arcidiecézní charita Praha a CSSP, které zároveň jednotlivé služby koordinuje.

„Koordinace pomoci probíhá bezproblémově. Vzájemná komunikace mezi jednotlivými humanitárními organizacemi, ale i institucemi, jako je městská policie či pražský dopravní podnik, je již léty prověřená,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který má sociální oblast v gesci.

První zimní noclehárna s 80 lůžky se letos otevřela 16. listopadu v Praze 3 na Vackově, další v Michli na začátku prosince. Minulou zimu fungovaly v Praze čtyři noclehárny s 400 lůžky, kromě Michle a Vackova ještě ve Vysočanech a Hostivaři. Pro tuto zimu se ale jejich pronájem s majiteli nepodařilo dohodnout. Poskytly přes 35.000 noclehů a magistrát za ubytování a další služby pro bezdomovce zaplatil zhruba 10,8 milionu korun.

Zhruba polovinu nákladů na uplynulou zimu stál provoz ubytoven spravovaných Centrem sociálních služeb Praha a pronajímaných od soukromníků. Zbylé peníze byly vynaloženy na služby od neziskových organizací.

Podle odhadů odborníků žije v Praze 4000 až 4500 lidí bez domova, 80 procent z nich jsou muži. Jen necelá třetina bezdomovců má v Praze trvalé bydliště, každý desátý je cizinec, nejčastěji ze Slovenska. Celoroční ubytovny jich využívá asi 80 procent, ostatní zůstávají na ulici, třeba kvůli psům, se kterými do center nesmějí, nebo alkoholu, který v nich je zakázaný.

Autoři: ČTK, Metro.cz
zpět na článek