metro.cz

Inspirací hrobky byla rodinná vila. Zapomenutá památka se dočkala rekonstrukce

  9:21
Bylo by to ideální bydlení, dvojdomek v centru města, dvě patra, více než devadesát zastavěných metrů, skryto v­ zeleni, bezproblémoví sousedi, pár kroků na MHD. Autorem stavby je slavný architekt Antonín Barvitius, na výzdobě se podíleli další slavní umělci, třeba sochař J. V. Myslbek. Šikovný realitní makléř by dodal, že objekt je momentálně prázdný, po nezbytné rekonstrukci k ­nastěhování.

Další 1 fotografie v galerii
Největší hrobka na Olšanech ukrývá řadu tajemství. | foto: Správa pražských hřbitovůMetro.cz

Nemovitost ale k nastěhování není, řeč je o největší hrobce na Olšanských hřbitovech, kterou si na konci 19. století nechali společně postavit podnikatelé Vojtěch Lanna a ­Jan Schebek. A stejně jako měli společně úspěšnou stavební firmu, postavili si napůl i hrobku – nahoře dvě kaple, dole dvě krypty.

Rekonstrukce nevšední stavby, která je zmenšenou kopií rodinné vily Lannů v Bubenči, začala na podzim. Napravit má nejen roky chátrání, ale odstraní i stopy po satanistech, kteří se zde podle tradovaných městských legend v ­80. letech měli scházet a­ sloužit své černé mše.

Už začátek prací přinesl podle ředitele Správy pražských hřbitovů řadu zajímavých objevů. „Například se ukázalo, že střecha hrobky byla původně barevná,“ popisuje Červený.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek