metro.cz

Vzorový pražský sprejer je sedmnáctiletý student. Město pro ně má programy

  10:51
Průměrný sprejer má 17 let, je to středoškolák a vyrůstá v normálním rodinném zázemí. Takový obrázek dostala Praha 6 poté, co si nechala zpracovat profil vzorového sprejera. I s jeho pomocí totiž chce sprejerství z městské části vytlačit.
U vchodu do metra Vltavská si sprejeři vyřizují účty. | foto: Metro.cz

„Ukázalo se, že jde především o mladistvé a chlapce. Průměrný věk je sedmnáct let, pachatelé nad dvacet let se už téměř nevyskytují a jejich počet rapidně klesá,“ řekl deníku Metro mluvčí šesté městské části Martin Churavý.

Sprejovat se dá i legálně

Na Jižním Městě to jde i bez policie v patách.

  • V květnu 2014 nabídli sprejerům jedenáct legálních ploch na Jižním Městě.
  • Projekt legálních ploch navázal na výmalbu podchodů a trafostanic – Praha 11 Streetart, který začal v roce 2013.
  • Za celou dobu fungování legálních ploch jsou hojně využívané a nebyly zde zaznamenány zásadní potíže. Vzhled některých betonových ploch se po zlegalizování dokonce zlepšil, neboť mají tvůrci více času na tvorbu dobrého graffiti díla.
  • Sami writeři legalizaci jedenácti ploch velmi oceňují, neboť tak mají možnost nedostat se do konfliktu se zákonem a zároveň trávit svůj volný čas aktivně a smysluplně tvorbou svébytného umění.

Nejnižší zaznamenaná věková hranice byla přitom pouhých jedenáct let. „Ani dívky nespatřují v čmárání po fasádách nic zábavného – jejich zastoupení mezi sprejery tvořilo pouhé jedno procento,“ dodává Churavý. Nepotvrdil se ani rozšířený názor, že inteligence pachatelů graffiti je velice nízká.

„Vzorový sprejer je studentem střední školy. Rovněž sociální zázemí není nijak rozhodující a rozhodně se nedá říci, že viníci pocházejí převážně z neúplných nebo rozvrácených rodin,“ komentuje výsledky analýzy Churavý.

V jednotlivých městských částech se při boji se sprejery těší stále větší oblibě takzvané antigraffiti programy. Pokud se majitel domu do programu zapojí a někdo mu následně poškodí fasádu, radnice ji na vlastní náklady nechá vyčistit. Vše má ale jeden háček. „Účast v programu soukromníka nic stát nebude, dává ale plnou moc městské části, aby ho zastupovala v případě zadržení sprejera policií,“ vysvětluje podmínky programu mluvčí Prahy 3 Iva Vojtková.

Jak se podle vyjádření jednotlivých radnic zatím zdá, kde po programu jen netouží nebo ho již nezavedli, tam ho plánují mít ještě letos.

Kromě trojky a osmičky, kde program zavedou do konce roku, úspěšně funguje třeba na desítce či šestce. Problematiku sprejerství a výskytu graffiti nijak speciálně neřeší v páté městské části. Tady pozůstatky sprejerského řádění prostě jen odstraňují stále znovu a ­znovu.

„V minulém roce jsme například provedli jednorázové čištění uměleckých soch na Sídlišti Barrandov, konkrétně soch na Chaplinově náměstí a na pěší zóně Barrandov u Tilleho náměstí a Polikliniky Barrandov,“ říká Šárka Mlátilíková z tiskového odboru Prahy 5.

Další možností, jak si se sprejery poradit, je nechat jejich kreativního ducha vyřádit legálně. Takový přístup se osvědčil na jedenáctce či trojce, kde pouliční umělce nechali se realizovat na stěnách v okolí vrchu svatého Kříže či ulicích Koněvova, Prokopova nebo Jeronýmova.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek