metro.cz

Jak se jezdí metropolí s kočárkem? Jde to, ale dře to

  8:50
Neochota, pomalé plošiny a nedostatek výtahů. To jsou nejčastější připomínky lidí, kteří cestujících městskou dopravou s kočárkem. Z 61 stanic metra je bezbariérových 43.
Takto vypadala akce S kočárkem Prahou před pár lety. | foto: Ivo Helikar, BESIPMetro.cz

Většina oslovených čtenářů deníku Metro se shoduje v tom, že se snaží využívat bezbariérové spoje tramvají a autobusů, protože se málokdy někdo sám nabídne, že by s kočárkem pomohl.

Nové výtahy a plošiny

  • Rok 2015 nové bezbariérové přístupy ve stanicích metra I. P. Pavlova, Anděl a Roztyly,
  • Rok 2016 přibylo bezbariérové propojení nástupišť tratí A i B s uliční úrovní ve stanici Můstek. Začnou práce a projektování stanic Karlovo náměstí, Palmovka a Opatov.
  • Výhledově se připravují studie pro Náměstí Míru, Jiřího z Poděbrad, Flora, Českomoravská a Staroměstská.

„Každý se buď dívá ven z okna, nebo do telefonu a ničeho si nevšímá,“ napsala Mária Vorobelová. Maminky si také stěžují na to, že ne vždy jede bezbariérový spoj, který je uveden v jízdním řádu. A když už jede, tak se občas na stanici sejde více kočárků, které se do tramvaje či autobusu nevejdou.

V internetové diskuzi pod výzvou se objevily názory, že kočárků v MHD podstatně přibylo. Možná je více aktivních matek, ale mírně rostoucí porodnost v hlavním městě potvrzuje i Jitka Rychtaříková z Katedry demografie a geodemografie Přírodovědné fakulty UK.

„Lehce se také zvyšuje počet mimomanželských dětí, u kterých je rizikovým faktorem to, že jejich matky mají častěji nižší vzdělání,“ upozorňuje Rychtařiková také na to, že se rodí více dětí neúplných rodin, které jsou častěji ohrožené chudobou.

Kačerov, Karlovo náměstí, Opatov a Křižíkova, patří mezi nejčastěji zmiňované stanice metra, kde chybí maminkám bezbariérový přístup.

„Kačerov je plánovaná povrchová výstavba cizím investorem. Na Karlovo náměstí je rozpracovaný projekt realizace bezbariérového přístupu v roce 2017. Jeho provedení bude v podobném duchu, jako je provedení přístupu na stanici Anděl,“ říká Jiří Štábl mluvčí dopravního podniku.

Pomalé výtahy

Na Smíchovském nádraží, Strašnické, Nádraží Veleslavín a na Skalce ztrácí maminky nervy kvůli velmi pomalým výtahům. Podle dopravního podniku je soustava pohyblivých plošin na Smíchovském nádraží vyhovující dle současných norem. Uvažují o výměně za výtahy, ale zatím se nejedná o prioritní projekt.

S kočárkem Prahou

Ve středu 25. května se koná ve Žlutých lázních happening upozorňující na městské bariéry pro těhotné ženy a kočárky.

Akce se koná mezi 10 a 18 hodinou. V 11 hodin půjde Slušný pochod ze Slovanského ostrova.

Těšit se můžete plavbu parníkem z Rašínova nábřeží, jízdu historickou tramvají

Vstup na akci S kočárkem Prahou je zdarma.

Na Skalce a Strašnické budou maminky muset počítat s delším výstupem.

„Ve stanici Strašnická je umístěná plošina, která má svou rychlost danou normou a je 0,15 m/s. Výtah ve stanici Skalka má dopravní rychlost 0,25 m/s - původně byl instalován jako nákladní, tomu také vyhovuje nejen jeho nosnost, konstrukce, ale také i dopravní rychlost. Za účelem rozšíření bezbariérového přístupu je však využíván i veřejností. Jeho rychlostní diskomfort je nutné vnímat jako aktuální možnost využití. Výměna výtahu z provozních důvodů možná není a také se ani neuvažuje,“ vysvětluje Štábl.

K ohleduplnosti, úctě a toleranci ve veřejné prostoru vyzývá Slušná kampaň. Za ní stojí iniciativa S kočárkem Prahou, která ve středu pořádá rodinný happening ve Žlutých lázních. Do akce se zapojily pražské městské části, magistrát, dopravní podnik a BESIP.

„Chceme rodinám zajistit den plný kvalitní zábavy, ale zejména bojujeme za zlepšení podmínek v každodenní přepravě ve městě. Naše iniciativa přispěla k vybudování výtahů v přestupní stanici metra Florenc a zajištění více než 250 vyznačených parkovacích míst pro maminky s kočárky v pražských obchodních centrech,“ říká zakladatelka iniciativy S kočárkem Prahu Olga Kunešová.

Autor: Lucie Poštolková Metro.cz
zpět na článek