metro.cz

První filmový horor na světě se před více než sto lety točil v Praze

  8:42
Zákoutí staré Prahy přitahují filmaře z celého světa už desítky let. Metropole je v hledáčku filmařů od počátku kinematografie a vznikl tu dokonce první celovečerní horor.

Další 1 fotografie v galerii
První celovečerní horor na světě Pražský student se v Praze na Hradčanech natáčel už v roce 1913. | foto: ArchivMetro.cz

„V Praze se se natáčely němé filmy, které měly dopad na celosvětový vývoj kinematografie. V roce 1913 tu vznikl Pražský student, což je první celovečerní horor na světě. Natáčel se na Hradčanech, na Malé Straně a na Vinohradech,“ popisuje roli hlavního města na plátně Martin Jiroušek, který napsal knihu Černý bod pojednávající o hororu v literatuře, filmech či obrazech.

Ocenění pro Česko

  • Nejčtenější filmový časopis na světě, Variety, vyzdvihl Česko jako ideální místo pro filmaře.
  • „Česká republika je vůbec první zemí mimo USA, kterou jsme si pro toto speciální vydání vybrali,“ uvedl Steven Gaydos, viceprezident a šéfeditor Variety.
  • Nechybí komentáře zahraničních producentů a filmařů o ČR. Obsahuje informace o filmových pobídkách.
  • Variety má celosvětově přes 50 tisíc odběratelů a jeho web si měsíčně prohlédne 20 milionů návštěvníků.

Když se mluví o Praze hororové, lze říct, že má tři oblasti. „První je Golem, druhé jsou spletité uličky Starého Města a třetí je židovské ghetto. Praha je geniální svým místem, tím geniem loci od doby Rudolfa II.,“ říká Jiroušek.

Mnoho hororů vzniklo na základě domácí produkce. „Nejznámější z nich je Příchozí z temnot z roku 1921, ten se konečně dostal po několika letech zpět do omezené distribuce,“ uvedl Jiroušek.

Všechny první horory, které tu byly natočeny, souvisí s Prahou, hojně využívají faustovské téma a Golema od rabbiho Löwa.

V Praze točili na počátku kinematografie třeba Američani a Němci. Ale v 60. letech, když se u nás nesmělo točit, nečekaně třeba i Italové. Například v 80. letech Nesnesitelnou lehkost bytí podle Kundery nebo Jamese Bonda do Prahy soudruzi nepustili, a tak museli Prahu točit někde jinde či v kulisách.

„Ale paradoxně se sem dostali filmaři hororů,“ dodává Jiroušek. „V 90. letech tu natáčely hollywoodské produkce. Po roce 2000 třeba remake filmu Omen nebo Z pekla, což je jedna z lepších adaptací Jacka Rozparovače. Ten se natáčel v kostele svaté Ludmily na náměstí Míru,“ dodává Jiroušek. Některé scény filmu Z pekla se natáčely v Národním muzeu.

Výstava přibližuje horory režiséra Cronenberga

Roku 2007 se na plátnech objevuje pokračování filmu Hannibal - Zrození. Hannibal Lecter při svých vycházkách zavítal do městské části Holešovice, k Rudolfinu, Paláci Adria, dále do Pařížské, Loretánské a do ulice U Obecního dvora.

Za horory se lze podívat na výstavu David Cronenberg: Evolution, o kanadském režisérovi tohoto žánru.

„Pro Cronenberga jsou specifičtí mutanti. Například natočil film Scanner, jak těhotné ženy berou léky, které mají negativní vliv na jejich plody, z nichž pak vznikli mutanti. Jiný film popisuje vyhynutí žen kvůli kosmetice,“ uzavírá Jiroušek.

Výstava v domě U Kamenného zvonu probíhá do 17. července.

Autor: Lucie Poštolková Metro.cz
zpět na článek