metro.cz

Zkouška, nebo útok? Houkání mate obyvatele Klánovic i dvakrát týdně

  17:52
Kromě klasické akustické zkoušky sirén, která se obvykle provádí první středu v měsíci, zní Klánovicemi také nemilý bonus. Sirény, které s těmi varovnými nemají nic společného. Od klasického poplachu je ale nejde snadno rozeznat.

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

„Proč to houká i v neděli odpoledne? Znamená to nějakou hrozbu?“ ptají se již řadu měsíců obyvatelé Klánovic. „Ano, je to tak. Poslední dobou v Klánovicích přibývá stížností na časté houkání,“ přiznal v ­příspěvku do místního zpravodaje člen rady městské části Pavel Jaroš.

Matoucí siréna, umístěná na budově městského úřadu, je ve skutečnosti určena ke svolávání jednotky místních dobrovolných hasičů. „Tato siréna je spouštěna při vyhlášení poplachu nebo při mimořádné události přímo z operačního střediska pražských hasičů,“ informoval v článku Jaroš.

Sirény

Obyvatelstvo je v případě hrozby nebo mimořádné události varováno prostřednictvím signálu všeobecná výstraha. Ten je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě. Bezprostředně po něm následuje mluvená informace, která sděluje údaje o ­nebezpečí nebo již nastalé mimořádné události a opatření k ­ochraně obyvatelstva.

Lidé mohou být následně informováni i sdělovacími prostředky nebo takzvanými mluvícími sirénami.

Dalším signálem, který sirény mohou vysílat, je požární poplach. Slouží ke svolání jednotek požární ochrany. Tento signál je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu jedné minuty.

Podle něho jen za první polovinu roku zněla Klánovicemi celkem padesátkrát, tedy zhruba dvakrát týdně.

Varovnou sirénu doplňuje hlášení

Mezi obecnou výstrahou a­ svoláváním hasičů je podle mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralové velký rozdíl.

„Siréna, která má obyvatele varovat, je zároveň i vyrozumí o tom, jaké nebezpečí hrozí. Tedy na rozdíl od svolávání dobrovolných hasičů následuje po obecné výstraze ještě hlasová informace,“ vysvětlila Zaoralová.

Pravidelnou každoměsíční zkoušku rovněž provází výstraha, která má veřejnost vyrozumět, že nebezpečí nehrozí. Není ale vždy slyšet. Podle Zaoralové se však žádné opatření, které by v sirénách udělalo provždy pořádek, nechystá.

„Pokud bychom měli zkušenost, že by sirény někoho mátly, situaci bychom řešili. Není to ale potřeba,“ dodala. V současné době mají hasiči v působnosti více než pět tisíc sirén. Většinu lze ovládat dálkově.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek